fbpx
Lwów, Cmentarz Janowski, kwatera Orląt
Lwów, Cmentarz Janowski, kwatera Orląt

Cmentarz Orląt… jakiego nie znacie

Chyba każdy Polak, który był we Lwowie, był na Cmentarzu Orląt. Ten, kto nie był, zna jego sylwetkę z prasy lub telewizji, dzięki batalii którą toczono z władzami Lwowa o jego odbudowę. Mało kto jednak wie, że we Lwowie znajdują się dwa cmentarze Orląt.

Drugi zajmuje pole 38 na Cmentarzu Janowskim i został założony w latach 30-stych, więc później niż ten na Łyczkowie. Jest też mniejszy – spoczęło na nim ok. 600 osób (na Łyczakowie prawie 3000) i skromniejszy – Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi miało mniejsze możliwości finansowe niż Straż Mogił Polskich Bohaterów – organizacja opiekująca się cmentarzem wojskowym na Łyczakowie.

Kwatera na Cmentarzu Janowskim także rozplanowana była na tarasach, a praktycznie jedyną jej ozdobą był wysoki granitowy krzyż i ołtarz, ustawiony w lipcu 1939 r.

W pierwszych dniach września toczyły się zacięte walki o miasto z Niemcami, między innymi na samym Cmentarzu Janowskim. Prawdopodobnie wtedy ucierpiał krzyż, który pozbawiony jest części prawego ramienia i nosi ślady po kulach. Prawdziwą tragedię przyniosły kwaterze jednak lata 70-te XX w. W czasie, kiedy celowo niszczono Cmentarz Orląt i sąsiednią kwaterę żołnierzy ukraińskich, na polu 38 zaczęły powstawać nowe, cywilne nagrobki. Nie było zmasowanej akcji niszczenia, ale cmentarz w ponad 90% przestał istnieć. Do dziś przetrwało kilkadziesiąt bezimiennych krzyży, pomnik i co ciekawe – tablica fundacyjna informująca o pochowanych tam obrońcach Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (wyrażenie, które nie pojawia się w żadnym miejscu na Cmentarzu Orląt ze względu na opór władz ukraińskich).

Przy drugiej, trzeciej czy kolejnej wizycie we Lwowie, lub jeśli czas pozwala – przy pierwszej, warto udać się na Cmentarz Janowski i odwiedzić także tamtejszą, zapomnianą kwaterę Orląt.

Dojazd z centrum tramwajem nr. 7 oraz busikami (kierunek Riasne)

 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Byłam tam dopiero za moim siódmym pobytem we Lwowie, w sierpniu 2017. Widok przygnębiający. ..Ze wszystkich stron na kwaterę wdzierają się ukraińskie nagrobki, wiele krzyży jest zniszczonych. Tuż obok olbrzymia, zadbana kwatera Strzelców Siczowych.
Cmentarz Janowski to także miejsce, gdzie można zobaczyć piękne polskie grobowce, tuż przed którymi postawiono ukraińskie grobowce, kompletnie blokując dojście i zasłaniając wszystko.
Mam wrażenie, że tam turyści z Polski nie docierają. Szkoda, bo może ktoś by się zainteresował tym, co można tam zobaczyć.

Dzień dobry Z góry przepraszam że nie w temacie szukam korzeni i błądzę 😕mój dziadek JAN KOBRYŃ pochodził ze Lwowa dziel.KLeparów zmarł w latach 50 -tych , żona dziadka KATARZYNA zd.BOHM(o pisane z dwiema kreskami) p.p.we Lwowie mój tato miał- ma brata (Jacek?) ,który tam został mój tato Leopold osiedlił się w raz z starszym bratem Zbigniewem we Wroclawiu.Cmentarz na którym p.p został pochowany dziadek już nie istnieje Nie wiem gdzie mogę zasięgnąć jakichkolwiek informacji , urzędy ,przynależna parafia? Moj e- mail ela3814@gmail.com. z góry dziękuję E.KOBRYŃ- Chlewicka

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest