fbpx

Czarna kamienica – kolorowa?

Badania specjalistów wykazały ciekawą rzecz: słynna lwowska Czarna Kamienica była kiedyś… kolorowa!


Kilka dni temu zabytek pokryły rusztowania, które uniemożliwiają dokładne obejrzenie fasady. Za nimi zaś wre praca – lwowscy konserwatorzy zabytków wykonali sondaże, które dowiodły, że fasada bydynku była – przynajmniej częściowo – polichromowana. 

Czarna kamienica

Czarna Kamienica jest cennym zabytkiem renesansu. Wybudowana w XVI w. jako 1-piętrowa była w późniejszym okresie rozbudowana i podwyższona. Z biegiem czasu jej kamienna fasada pokryła się czarną patyną. Była oczkiem w głowie lwowiaków, wielokrotnie ją restaurowano, nie zawsze umiejętnie. Ślady dawnych malowideł zatarto m. in. w 1911 i 1927 r., a współcześnie fasada została odczyszczona i pomalowana na czarno… farbą akrylową. Pod warstwą nieprzepuszczającej powietrza farby fasada kruszeje i traci swoje niepowtarzalne detale. 

Grant

Gospodarzem budynku jest Lwowskie Muzeum Historyczne, które wygrało amerykański grant na jego ratunek w sumie 275 tys, USD. Z własnych środków placówka dołożyła jeszcze 29 tys. Planowane jest osuszenie i umocnienie fundamentów, odnowienie fasady, dachu i pomieszczeń na parterze, rewitalizacja wewnętrznego dziedzińca. 

Trwają konsultacje czy i w jakiej formie wyeksponować kolorowe fragmenty na fasadzie. 

Co o tym sądzicie? Chcielibyście zobaczyć Czarną Kamienicę w kolorze? 

zdjęcia z 2007 r.

źródło:

http://gazeta.lviv.ua/2017/10/11/chornu-kam-yanicyu-mozhut-rozfarbuvati/

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest