fbpx

Wielka Restauracja

W tym roku do ministerialnego programu Wielka Restauracja trafiły trzy obiekty z okolic Lwowa: zamki w Żółkwi, Olesku i Podhorcach. Otrzymają one 32-51 mln uah (1,2-1-85mln USD), co jest niewielką kwotą w stosunku do potrzeb (zwłaszcza zamek żółkiewski wymaga znacznych prac), ale może pozwoli przynajmniej rozpocząć prace i uchronić zamki od rujnacji.

https://portal.lviv.ua/news/2021/05/25/u-2021-rotsi-u-mezhakh-velykoi-restavratsii-na-lvivshchyni-vidnovliat-lyshe-4-ob-iekty

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Żółkiew widziałem tylko z zewnątrz, ale Olesko i Podhorce zostały zbadane w stu procentach. W Olesku już przed dwoma dekadami nie było źle.  Z kolei z wieży zamkowej w Podhorcach w maju 2000 roku prawie spadłem, uratował mnie tylko dobry refleks. Ale za to mam na pamiątkę zaświatową fotkę :)
Bardzo jestem ciekaw skutków tych ukraińskich konserwacji polskich zabytków.
:)

Podhorce są w najgorszym stanie…mam nadzieję, że tam na restaurację będzie więcej pieniędzy.

To fakt, część zamku w Żółkwi jest w opłakanym stanie…
A przy okazji : jak dojechać do Żółkwi ze Lwowa?

Na przykład ukraińskim „pekaesem” spod Dworca Głównego. Autobusy są w stanie agonalnym, ale z takim dystansem zwykle sobie pomimo wszystko radzą ;)

W pierwszej kolejności położyłem nacisk na podróżnicze wrażenia artystyczne – poza tym pół takiego autobusu ma się zwykle dla siebie, zwłaszcza w środku tygodnia w godzinach pracy :)

Dziękuję!

A czy z okolic Hotelu Lwów są marszrutki do Żółkwi?

Ewo, jeżeli nie ma marszrutek, to jest tramwaj na Dworzec Główny. Szóstka ;)

Ale z Dworca Głównego nie ma marszrutki do Żółkwi…

Ale jest autobus. Stoją obok siebie takie zabytki z tabliczkami za niezmiennie popękanymi przednimi szybami: Truskawiec, Drohobycz, Żółkiew. Autobus jest większy, pustszy, a w związku z tym mniej śmierdzący. I toczy się po tych mega drogach z niepowtarzalnym majestatem :)

A’propolis Waszej grypsery – co to jest ac-2? Jak wbijam w googla „dworzec ac-2 Lwów”, wyskakuje mnie permanentnie Dworzec Główny.

AC 2 (awtostancja nr dwa).

Aaa, to ten przy Żółkiewskiej przy rondzie. Już wszystko jasne :)

Dzięki!

Czyli tylko z AC-2…
Dzięki!

Obiektów wymagających remontów jest ogromnie dużo, między innymi Międzybóż, Brzeżany, Stare Sioło, Wiśniowiec, Ołyka, Jazłowiec, Potok Złoty itd. Mam obawy czy uda się je odnowić zanim się zupełnie rozpadną

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest