fbpx

epidemia, dzień 5.

Mój mąż obudził się już bez żadnych objawów choroby, jednak znajomy lekarz i konsultant w przychodni powiedzieli mu, żeby lepiej unikał kontaktu z nami. Do wieczora zresztą miał znów 37.

Tymczasem z mediów nadchodzą coraz dziwniejsze,bardziej zagmatwane i sprzeczne informacje.
Stanem na 2. listopada na Ukrainie w wyniku epidemii zmarło 67 osób. Główną przyczyną śmierci jest wirus grypy AH1N1. Jednak świńską grypę potwierdzono u 22 osób. A AH1N1  i świńska grypa to nie to samo?
Analiza wirusa trwa 3 doby, leki działają w ciągu pierwszych 4 dni choroby. Ministerstwo Ochrony zdrowia scharakteryzowało sytuację na Ukrainie jako skomplikowaną i nie przewidywalną, ponieważ wirus może zmutować. Tymczasem rząd twierdzi, że na Ukrainie nie ma epidemii świńskiej grypy, a zwyczajnej, z nielicznymi wypadkami świńskiej. Ministerstwo wydało wytyczne, jak leczyć świńską grypę – otóż radzą Arbidolem, o którym tyle mówiono ostatnio, że nie działa na tego wirusa. Krążą plotki, że to nie grypa, a tyfus, cholera, dżuma.

W obwodzie lwowskim zmarło 29 osób. 2 na świńską grypę,  2 na niewiadomo co, reszta na zapalenie płuc. W zeszłym roku na zapalenie płuc zmarły 152 osoby.

Prokuratura Generalna wszczęła proces przeciwko urzędnikom z Ministerstwa Zdrowia, pod zarzutem nieodpowiedniego wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na zapobieganie szerzeniu się na Ukrainie grypy AH1N1, naruszenia zasad walki z epidemią i niedbałości służbowej.

Ludzie coraz częściej mówią między sobą o celowym sianiu paniki. Komentarz w internecie:  to sprawa dla Służby Bezpieczeństwa. I od razu odpowiedź: oni mają teraz ważniejsze zajęcia – szukają w archiwach, jak gieroje UPA walczyli z grypą.

Maseczki ochronne można kupić na lwowskich bazarach w cenie 5-10 hr/szt. (a w Moskwie mówią, że po 40 hr, radio Erewań normalnie). Czosnek i cytryny podobno zdrożały dwukrotnie. Klasycystyczna statua Diany na lwowskim rynku i dwa towarzyszące jej psy noszą maseczki ochronne. Dentysta zadzwonił i odwołał moją jutrzejszą wizytę. Do ginekologa się nie dodzwoniłam. Na Wołyniu za błogosławieństwem biskupów i metropolity biją w dzwony – we wszystkich cerkwiach po 10-20 minut między 13. a 14.  Nasi prawosławni przodkowie zawsze w czasie epidemii bili w dzwony. Zbawienna siła dzwonów została opisana w wielu publikacjach. Wibracje zabijają zarazki.

Komentarz:  wypadki śmiertelne w czasie epidemii grypy zeszłych lat nie były tak podkreślane i akcentowane, choć było ich więcej niż na początek tego roku.
W zeszłym roku jakaś pani z jakiegoś ważnego urzędu podawała dane, wg których co roku w wyniku wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych umiera 180-200 dzieci w wieku do 1 roku.

Komentarze w internecie: wydaje mi się, że tu jest zamieszana wielka polityka i pranie wielkich pieniędzy przez koncerny farmaceutyczne. Afera medyczno-polityczna z przewagą polityki. Przypomnijcie sobie stare przysłowie: naród trzeba trzymać w strachu – wtedy łatwiej nim kierować. Tym łatwiej im będzie manipulować nami przed wyborami. 
Premierka chwali się, że zaoszczędziła ileś tam milionów na lekarstwach przeciwko świńskiej grypie, podczas kiedy ktoś inny wygłasza opinię, że najgorszą epidemią dla Ukrainy jest sama Tymoszenko.  Partia Regionów (Janukowycz) rozdaje w Tarnopolu darmowe maseczki.


Tymczasem władza – jak to władza, upomina i doradza – kontroluje, czy sprzedawcy i kierowcy transportu miejskiego noszą maseczki! Bo mandat, bo licencje zabiorą.  
***
W tej sytuacji zupełnie niezauważoną przemknęła informacja, że wzrosną znacznie – o kilkadziesiąt procent – ceny na wyroby tytoniowe.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest