lwow.info

ikonostas cerkwi św. Klemensa, Lwów

Kościół Karmelitanek Bosych we Lwowie

Został wybudowany pod koniec XIX w. na Kastelówce, przy ul. Krzyżowej (ob. Czuprynki 70), według projektu niemieckiego architekta.

Zakonnice przeniosły się tu z ul. Kurkowej. Budową kierował I. Lewiński, wnętrze projektował m. in. J. Zachariewicz (ołtarz główny i dwa boczne, empora organowa, ławki i konfesjonały). W latach 20. XX w. kościół był odnawiany po zniszczeniach w czasie wojny polsko-ukraińskiej o Lwów. W kościele znajdował się cudowny obraz MB Nieustającej Pomocy, koronowany na Wzgórzach Wuleckich w czerwcu 1939 r.

Kościół ucierpiał w czasie bombardowań miasta w 1939 r. Władza sowiecka urządziła w nim przytułek dla bezdomnych, choć klasztor wciąż działał. W 1944 r. w ścianę wmurowano urnę z sercem zmarłego abp. Bolesława Twardowskiego.

Cerkiew św. Klemensa

W 1946 r. karmelitanki opuściły Lwów, przenosząc się z cudownym obrazem i częścią wyposażenia do Kalisza. Zabudowania kościoła i klasztoru zostały przebudowane na centralę telefoniczną. W l. 90. formalnie kościół otrzymali grekokatolicy, ale dopiero po 2000 r. udało się go otworzyć faktycznie. Obecnie działa tu cerkiew p.w. św. Klemensa Papieża. Nie zachowało się nic z oryginalnego wyposażenia. Nowi gospodarze wyposażyli świątynię w piękny, nowy ikonostas.

Dojazd

Tramwaj nr 2

źródła:

Materiały do dziejów sztuki sakralnej, t. 12 Kościoły i klasztory Lwowa z wieków XIX i XX, red. J.K. Ostrowski, Kraków 2004

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest