Pierwsza krajowa fabryka wyrobów chemicznych „Zorza” H. Lewicka i Ska powstała w 1906 r. i już w miesiąc po powstaniu prezentowała swoje wyroby na wystawie we Lwowie obok takich sław jak Kazimierz Lewicki (nie znalazłam więzów pokrewieństwa między nimi) czy Jan Rucker – największych lwowskich kupców i przedsiębiorców tego okresu.

W roku 1905 została natomiast zarejestrowana firma „Emil Lewicki”. Mieściła się przy ul. Hetmańskiej 10, gdzie prowadziła restaurację i handel delikatesami. Wkrótce obok delikatesów pojawiła się pasta do butów i do podłogi, gdyż p. Emil był przedstawicielem fabryki „Zorza” na Galicję i Bukowinę, a prywatnie pewnie mężem lub bratem Heleny Lewickiej, o czym może świadczyć, że byli zameldowani pod tym samym adresem: pl. Smolki 4.

W 1911 r. na Jarmarku Wyrobów Krajowych odbywającym się w Pałacu Sztuki na placu powystawowym (w parku stryjskim) fabryka miała również swoje stoisko, tuż przy wejściu. Fabryka mieściła się przy ul. Gródeckiej 121. Nie udało mi się zlokalizować tego miejsca, ponieważ ulica wielokrotnie zmieniała numerację jeszcze przed wojną. Możliwe, że było to gdzieś w okolicach dzisiejszego nru 155.

W latach 20. fabryka zwracała się do Urzędu Patentowego w celu rejestracji swoich znaków towarowych. W 1924 r. został zastrzeżony wzór pudełka „pasty do obuwia i skór ELEGANT”. Trzeba przyznać, że reprodukcja prezentuje się sporo gorzej niż oryginał wieczka pudełka pasty do podłogi który mimo upływu lat nie utracił jaskrawych kolorów.

Ostatnia wzmianka, na którą natrafiłam, to reklama w „Życiu Technicznym” z 1935 r. Fabryka znajdowała się wówczas przy ul. Pierackiego (ob. Zaliznyczna).

Uzupełnienie: znalazłam reklamę fabryki w informatorze z 1939 r., a więc działała ona prawdopodobnie co najmniej do wybuchu wojny. Adres Kordeckiego 51 to obecna ulica O. Stepaniwny.  

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send