fbpx
białynia cholodecki

J. Białynia Chołodecki Z przeszłości Gmachów wojskowych we Lwowie

Niewielka książeczka, do przeczytania w jeden wieczór, która była zapisem wygłoszonego wcześniej wykładu na ten sam temat. Autor jest historykiem, który miał dar wyszukiwania w archiwach różnych nieznanych szczegółów, jednocześnie potrafi temat przedstawić zwięźle i bez zanudzania, więc pozycję dobrze się czyta, choć przydaje się trochę wiedzy o Lwowie, bo odczyt był skierowany do lwowiaków, więc taką wiedzę zakładał sam autor, nie wyjaśniając pewnych kwestii, które uznał za podstawowe, związanych np. z topografią miasta. Dobrze do lektury zaopatrzyć się w starą mapę, z początku XIX w.

Autor opisuje w szczególności(wraz z ich klasztorną przeszłością) historię koszarów przy ul. Zamarstynowskiej, Czerwonego Klasztoru pod Wysokim Zamkiem i sąsiednich prochowni, koszarów Ferdynanda (Bema), koszar w dawnym ogrodzie Jabłonowskich, szpitala wojskowego przy Łyczakowskiej, pływalni na stawie Pełczyńskim, Cytadeli.

Przy lekturze bardzo rzuca się w oczy „niemiłość”, jak mówią lwowiacy, do Ukraińców, którym zresztą zarzuca, że bezprawnie się tak nazywają (ciekawe, kto według autora o tym prawie decyduje) – można jednak częściowo zrozumieć ją w kontekście dopiero co zakończonej wojny polsko-ukraińskiej (książka pochodzi z 1927 r.)

Podsumowując: warto przeczytać, nawet wytrwany znawca Lwowa znajdzie tam informacje, o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszał.

Pozycja dostępna online.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest