Palemki w kościele św. Antoniego
Poszliśmy, poświęciliśmy.
Było sporo ludzi, ale pogoda nie dopisała – plucha, rano śnieg. Tylko na chwilę wyszło słońce. A trzy lata temu święciliśmy w zaspach śniegu ;)
Ksiądz proboszcz pokrzyczał trochę na nas (parafian św. Antoniego) w czasie ogłoszeń, że mało pobożni, że nie chodzimy na adoracje, wspólnoty, gorzkie żale itp. Ale krzycząc wciąż się uśmiechał :)
Język liturgii
Proboszcz zapowiedział też, że nabożeństwa w czasie Triduum i Wielkanocy będą dwujęzyczne. „Wiele jest rodzin mieszanych i musimy się wzajemnie szanować” – powiedział. W zeszłym roku na rezurekcji drugie czytanie i psalm były po ukraińsku. Mnie to nie przeszkadza, bo kilka razy do roku w czasie wielkich świąt można pójść na jakiś kompromis i zrobić ukłon w stronę ukraińskojęzycznych parafian. Podobno jednak niektórych doprowadziło to do łez.
Kresowianie w Polsce protestują przeciwko wprowadzaniu języka ukraińskiego do liturgii w kościołach na Kresach w ogóle, upatrując w tym nawet jakichś odgórnych nakazów władz państwowych. Tak nie jest. Te decyzje podejmują księża i hierarchowie kościelni, Polacy. Często na wyraźne życzenie parafian – we Lwowie są duże wspólnoty polskojęzyczne, ale im dalej na wschód tym mniej jest ludzi (także rodowitych Polaków) posługujących się tym językiem. Zazwyczaj jest po prostu wprowadzana druga msza po ukraińsku, obok polskiej. W naszym kościele św. Antoniego na Łyczakowie w niedzielę są 4 msze po polsku, 1 po ukraińsku i 1 po rosyjsku. W katedrze jest dodatkowo niedzielna msza po łacinie i po angielsku. Rozmawiałam na ten temat z księdzem w czasie kolędy i powiedział, że Kościół stara się wychodzić na przeciw potrzebom całej parafii, a jego obowiązkiem nie jest krzewienie tradycji narodowych i zamykanie się w ścisłym polskim kole.
Zresztą czego jak czego, ale patriotyzmu naszemu proboszczowi na pewno nie brakuje. Sądzę, że można łączyć własny patriotyzm, pielęgnowanie tradycji narodowych i języka z szacunkiem dla innych.
A wy co sądzicie na temat mszy po ukraińsku?
* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość.