Kijów: funikular

Funikular, czyli kolejka szynowo-linowa nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym, jeśli chodzi o transport miejski. Na Ukrainie działają tylko dwa funikulary, w Kijowie i odessie, przy czym ten ostatni z technicznego punktu widzenia po rekonstrukcji przestał być funikularem, a stał się windą. Tego typu transport budowano tylko w miastach o dużej różnicy poziomów, tam gdzie pod górę nie dawał rady ani tramwaj konny, ani parowy.

Historia

Kijowski funikular ma na swoim koncie długą historię, bo jego otwarcie miało miejsce 7 maja 1905 r. Połączył on Podół – dawne podgrodzie handlowe z górnym miastem, gdzie znajdowały się najważniejsze świątynie i pałace Kijowa, a kiedyś także dwór książęcy. Wcześniej można się tu było dostać po drewnianych schodach, które liczyły – bagatela – 500 stopni. Zarówno na górnej, jak i na dolnej stacji można się było kiedyś przesiąść na tramwaj, dziś już nieistniejące. Działał ten sam bilet, a nawet trasa do lat 30. miała swój numer. Jej długość to zaledwie 250 m, ale pokonuje 75 m wysokości i to pod kątem 18-20 stopni.

funikular w pierwszych latach swojej działalności (Wikipedia)
funikular w pierwszych latach swojej działalności (https://kievinform.com/)

Kolejka kilka razy była remontowana, m. in. w latach 20., 50., 70. i 80., więc z pierwotnego wyglądu ani szwajcarskiego mechanizmu nie pozostało nic. Planowana jest kolejna rekonstrukcja i zamiana wagoników na nowoczesne, z przeszklonym dachem.

pierwsze lata powojenne (https://kievinform.com/)

W latach 70. były nawet plany, aby go zlikwidować, od których jednak odstąpiono. Ostatnia rekonstrukcja zmieniła znacząco wygląd stacji. Pierwotna dolna stacja była przerobioną… klatką schodową stojącego w tym miejscu budynku:

dolna stacja – wejście przez kamienicę (https://kievinform.com/)

Charakterystyczna dolna stacja (na zdjęciach) jest dobrym przykładem sowieckiego modernizmu i rozpoznawalnym obiektem w Kijowie. Zwracają uwagę ciekawe detale: lampy i witraże. Ciekawostka: w 2013 r., podczas nadzwyczajnych opadów śniegu wykorzystywali go jako… wyciąg narciarze, aby pojeździć sobie na Włodzimierzowskiej Górce.

budowa obecnej dolnej stacji (https://kievinform.com/)

Jedyna katastrofa, która miała miejsce na funikularze, wydarzyła się w 1928 r. W trakcie remontu, w wagoniku, na szczęście pustym, odczepionym od liny, zawiodły hamulce i zjechał w dół rozbijając przy okazji stojący tam drugi. Nikomu nic się nie stało.

Kolejką jeździ rocznie ok. 4 mln pasażerów. Ciekawe, że od 1905 do 1961 r (poza okresem wojny) cena na przejazd nie zmieniała się i wynosiła 15 kopiejek. Dziś zapłacimy tyle, co za jednorazowy bilet na tramwaj, czyli zaledwie 8 uah (1,15 zł). Z okien wagoników roztacza się piękny widok na Podół i Dniepr.

źródło:

http://smartclever.com.ua/ru/landmark/128

https://gazeta.ua/articles/history/_kiyivskij-funikuler-pereviz-1-mln-lyudej-pid-chas-vijni/901406

https://kievinform.com/archives/4976

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Odjazdowe! Skrzyżowanie metra, tramwaju z kolejką górską. Mój syn jako miłośnik wszelkich pojazdów szynowych byłby zachwycony. Czegoś takiego jeszcze nie widział :D

Urządzenie oryginalne. Pierwszy raz takie słowo przeczytałem. Pozdrowienia, MŁ.

Byłem w 2010 r i podejrzewam ,że się nic nie zmieniło.Kolejka krótka , przypomina tą w Tbilisi ale tam jest nowoczesna i trzy razy dłuższa jak nie więcej.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest