/pixabay

Koronawirus

(aktualizacja 17.03)

Na granicy trwa tylko ruch towarowy (ogromne kolejki, nawet na 2 dni) oraz powrót obywateli do domu (także kolejki z dziesiątkami autokarów stoją na granicy). 

Zamknięto wszystkie sklepy poza spożywczymi, aptekami i jeszcze kilkoma kategoriami z towarami, które uznano za niezbędne do życia, ale zakaz nie jest na razie do końca respektowany. Zaleca się zachowanie odległości 3 m od innych osób na ulicy czy w sklepach. Jeździ transport miejski, na ulicach całkiem sporo osób, kwitnie handel uliczny. 

(aktualizacja 14.03)

Ukraina zamyka granice dla obcokrajowców. Dziś przyjadą do Lwowa ostatnie pociągi z Polski – dwa z Przemyśla i jeden z Warszawy. Później połączenia zostaną zawieszone. Pieniądze za kupione już bilety można odzyskać za pośrednictwem strony booking.uz.gov.ua. 17.03 zostaną wstrzymane loty pasażerskie. 

Ze swojej strony granice dla cudzoziemców zamyka także Polska (za wyjątkiem tych, którzy mają kartę Polaka lub zezwolenie na pobyt). Wracający do kraju będą objęci 14-dniową kwarantanną. 

Zabroniona jest organizacja zebrań, w tym wycieczek. 

(aktualizacja 13.03)

Przejścia graniczne póki co nie zostały zamknięte, ale czas oczekiwania na odprawę bardzo się wydłużył (w nocy koleżanka już na terenie samego przejścia stała 6 godzin). Do Polski jeżdżą pociągi i latają samoloty. W związku z planowanym zamknięciem granic obywatelom polskim zaleca się opuszczenie Ukrainy w ciągu 2 dni. Od 17.03 mają zostać zawieszone także połączenia lotnicze. 

Ograniczono zebrania publiczne tylko do niezbędnych i do max. 50 osób. Zamknięte zostały muzea, biblioteki, teatry, kina, centra rozrywki itp. 

Oficjalna liczba chorych: 3 osoby. 1 osoba dziś zmarła. 

(aktualizacja 12.03)

12.03 ok. godz. 22 planowane jest zamknięcie przejść drogowych, pieszych i kolejowych na granicach z państwami UE, w tym z Polską. 

Koronawirus we Lwowie

Na Ukrainie stwierdzono do tej pory tylko jeden przypadek koronawirusa, chory znajduje się w Czerniowcach. Mimo to władze podjęły dziś decyzję o wprowadzeniu kwarantanny na terenie całego kraju.

Kwarantanna rozpocznie się 12.03 i potrwa 3 tygodnie. Zamknięte zostaną szkoły, przedszkola, uczelnie, a także imprezy masowe powyżej 200 osób (w tym przedstawienia teatralne – opera odwołała wszystkie wydarzenia poza koncertami kameralnymi do 5.04). Ma zostać także zamkniętych 3/4 z ponad 200 przejść granicznych (szczegóły nie są na razie znane). 

Wprowadzono ograniczenia ruchu lotniczego z niektórymi krajami – skasowano prawie wszystkie bezpośrednie loty do Włoch, planowane jest skasowanie lotów do Izraela. Od dłuższego czasu nie ma też lotów do Chin. Do Polski samoloty latają na razie zgodnie z rozkładem, podobnie pociągi. 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Właśnie miałam o to pytać…
Ciekawe, co dalej. Czekam na Leopolis Jazz Fest. Co prawda do festiwalu jeszcze ponad 3 miesiące, ale wszystko może się zdarzyć…

Dzień dobry! Ja właśnie miałem być dziś w Charkowie, na szczęście nie zdecydowałem się na podróż. Z kwietniowego wyjazdu do Lwowa też pewnie nici… Pozdrawiam, Maciej Łubieński.

Za dwa dni Ukraina zamyka granice dla wszystkich cudzoziemców. Podobno do 3 kwietnia.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest