Było o tym, co pozostało po Targach wschodnich, a dziś pokażę Wam jeszcze kilka ciekawych pawilonów, które niestety nie dotrwały do naszych czasów.
Symbolem Targów wschodnich była Wieża Baczewskiego, drewniana konstrukcja, której ściany wypełniały butelki po wódce. Później pawilon była także wykorzystywany przez Polskie Radio. Architektem pawilonu był Erwin Wieczorek.


Wieżę Baczewskiego otaczał Pawilon Centralny, wybudowany w kształcie podkowy z dwoma prostokątnymi skrzydłami po bokach. Podkowa stała jeszcze w latach 70. XX w., później zniszczył ją pożar. Tak wygląda to miejsce dziś:

źródło: https://photo-lviv.in.ua/najvidomisha-pidkova-lvova/

Naprzeciwko pawilonu centralnego stało kilka mniejszych pawilonów, po których dziś nie ma śladu. Jednym z ciekawszych był pawilon browaru Okocim, w którym mieścił się pub, zaprojektowany przez Alfreda Duntucha w stylu art deco. W kolejnych latach pawilon, pokryty odpowiednią polichromią, pełnił rolę pawilonu węgierskiego.



Obok, w drewnianym budynku przypominającym dworek, mieściła się restauracja – jedna z siedmiu na terenie Targów:

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się fontanna z łabędziami, stała kiedyś rotunda fabryki fajansu Pacyków.

Pokazywała już, ale wrzucam jeszcze jedno zdjęcie pawilonu nr 9, który zachował się, ale w całkowicie zmienionej formie, a był chyba najpiękniejszym na całym terenie Targów:

Tuz przy wejściu umieszczono pawilony monopoli państwowych: tytoniowego i spirytusowego. Mieściły się one w nowoczesnych, jasnym budynkach.



Niech was nie zmylą rośliny doniczkowe – jeśli dobrze się przyjrzycie, zauważycie za nimi na półkach całe rzędy butelek wypełnione przeźroczystą cieczą…
I na koniec urocza altanka w kształcie pagody, której lokalizacji ani przeznaczenia nie udało mi się na razie ustalić. Aktualizacja: Dzięki pilnemu czytelnikowi udało się ustalić, że altanka znajduje się… w Żywcu, w zbiorach NAC błędnie podpisana jako obiekt z Targów Wschodnich (patrz komentarze).
