fbpx

Lwowski modernizm w MCK

Krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury otworzyło w zeszłym roku wystawę na temat lwowskiego modernizmu. Wcześniej wystawa, w nieco innym kształcie, była pokazywana we Wrocławiu, a towarzyszyło jej wydanie opasłego tomu z artykułami o danej tematyce. 

Krakowska wystawa trwała tylko do 8.04, i udało się nam ją zwiedzić w ciągu kilku ostatnich dni przed zamknięcie, a dodatkowo trafiliśmy na oprowadzanie kuratorskie. 

Wystawa składa się przede wszystkim z makiet budynków, które są symbolami lwowskiego modernizmu, a także z dokumentów – zdjęć, planów, projektów, plakatów, broszur itd., co sprawia, że w wystawę trzeba się mocno wczytać. Tematem jest nie tylko modernizm w architekturze, ale pojmowany szerzej – jako nowy styl życia. Zwócono więc uwagę także na różne aspekty życia jednostkowego i społecznego, sztukę, fotografię, meble. Meble mnie nie zachwyciły, mam nie gorsze (kiedyś Wam pokażę). 

Wystawie towarzyszył wspaniały katalog, będący, w odróżnieniu od wydawnictwa wrocławskiego, pięknie ilustrowanym albumem w którym zaprezentowano kilkadziesiąt realizacji lwowskiego modernizmu, ze szczególnym pietyzmem podkreślając eleganckie detale, które stanowią o niezwykłości tego stylu. Tak mi się spodobał, że kupiłam aż dwa :)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest