Johann Pinsel jest nazywany Michałem Aniołem baroku. Przez pewien czas artysta działał także we Lwowie. Jego rzeźby można obejrzeć m. in. w muzeum rzeźby barokowej.

Nie wiadomo skąd pochodził. Nie znamy jego prawdziwego nazwiska. Nie wiadomo kiedy ani gdzie zmarł. Do Rzeczpospolitej przybył ok. 1745 r. już jako dojrzały twórca, znalazł zatrudnienie przy dworze Mikołaja Potockiego w Buczaczu. Jego rzeźby ozdabiały fundacje magnata – ratusz w Buczaczu, kościół parafialny, cerkiew p.w. Opieki Matki Boskiej, kościół w Monasterzyskach, wykonał figury i ołtarze do kościoła misjonarzy w Horodence. Później przyjeżdża do Lwowa, aby na zamówienie arcybiskupów greckokatolickich ozdobić fasadę katedry św. Jura. Jego autorstwa był również ołtarz w kościele w Hodowicy k. Lwowa.

Niestety większość spuścizny Pinsla nie dotrwała do naszych czasów. Najwięcej zniszczono w czasach radzieckich – ze zdewastowanego kościoła w Horodence udało się uratować tylko kilka figur – reszta została spalona…

Część rzeźb uratowanych dzięki staraniom Borysa Woźnickiego, długoletniego dyrektora Lwowskiej Galerii Obrazów, można oglądać w muzeum rzeźby barokowej. Niedawno rzeźby z lwowskich i ukraińskich zbiorów prezentowane były w Luwrze (bilet – 11 Euro, u nas <1 ;)

Muzeum Pinsla (Rzeźby Barokowej)

pl. Mytny 2

otwarte (oprócz poniedziałków) 11-18, niedz. 12-17;

bilety: 10 hr, fotografowanie: 10 hr;

dojazd: z centrum pieszo – 5 min;

lub tramwajami 2,7,10  i marszrutkami (ul. Łyczakowska)

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send