szkielet krowy morskiej

Muzeum Zoologiczne

Lwowskie muzea. Jest ich kilkadziesiąt, wciąż powstają nowe. Dziś wpis o jednym z najciekawszych, ale mało znanym i odwiedzanym muzeum Lwowa: Muzeum Zoologicznym.

Kiedy zapytałam Was o najciekawsze muzea Lwowa, wspomnieliście o muzeum piwa, muzeum-aptece, ktoś pewnie dorzuciłby do tego spisu Galerię Obrazów. Mało kto wie, że we Lwowie istnieje muzeum, które jest jedym z najlepszych w swojej dziedzinie w Europie, a może i w świecie. Średnio odwiedza je tylko 20 osób dziennie!

Gabinet Historii Naturalnej

Powstał na Uniwersytecie Lwowskim jeszcze w końcu XIX w., kiedy uczelnia została zreorganizowana w świacką i otrzymała oficjalny patent od cesarza – jednak nabrał on znaczenia dopiero w 100 lat później, kiedy swoją bezcenną kolekcję przekazał uniwersytetowi Benedykt Dybowski. Powstaniec spędził wiele lat na zesłaniu nad Bajkałem, gdzie zainicjował badania tamtejszej fauny, później pracował – już dobrowolnie – jako lekarz na Kamczatce. W Rosji zebrał unikalną kolekcję zoologiczną, którą uzupelniał wciąż po przybyciu do Lwowa i objęciu posady na uczelni.

Muzeum Zoologiczne

Oficjalnie powstało z przekształcenia Gabinetu w 1885 r. W stałej ekspozycji znajduje się 10 tysięcy eksponatów rozmieszczonych na powierzchni zaledwie 500 m2. Są to przedstawiciele gatunków zamieszujących wszystkie kontynenty, od owadów poczynając, a kończąc na wypchanych ssakach – niedźwiedziu, żyrafie, słoniu.

Absolutnie unikalnym jest zachowany w całości szkielet krowy morskiej. Zwierzę to wyginęło prawdopodobnie w XVIII w. W światowych kolekcjach znajduje się tylko 27 takich szkieletów.

Wśród eksponatów znajdziemy także różne wynaturzenia (jak cielę z dwoma głowami) czy ciekawostki (lalkę w ulu).

 

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Bartosza Tchórzewskiego-Błaszczyka, któremu dziękuję za ich udostępnienie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie:

 

dojazd

Muzeum znajduje się w gmachu Uniwersytetu przy ul. Gruszewskiego 4 (w centrum, można dojść pieszo z Rynku)

jest czynne w godzinach pracy Uniwersytetu (dni powszednie do ok. 16.00)

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

źródła

http://zoomus.lviv.ua/

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest