fbpx

muzeum piwa

Ponieważ właśnie leczę swoje obolałe gardło (chyba się przeziębiłam za ostatniej wycieczce) za pomocą grzańca, to może dziś coś o lwowskim piwie.

Tradycja warzenia piwa (na marginesie – podobno to pierwszy napój wynaleziony przez człowieka, jeszcze w starożytnym Sumerze, ale pewnie z dzisiejszym „Lwowskim” niewiele miało wspólnego) we Lwowie sięga XV w, kiedy w mieście kształtowały się cechy – cech piwowarów istniał na pewno już w 1425 r, bo z tego roku pochodzi najstarszy datowany dokument tego cechu.

Z biegiem lat piwo cieszyło się coraz większą popularnością, pojawiało się coraz więcej browarów, interes wymykał się spod kontroli miasta, a w 1527 r. to właśnie w jednym z lwowskich browarów wybuchł pożar, który strawił doszczętnie całe miasto.

Było to w lecie, około św. Jana r. 1527, gdy w browarze naprzeciw Franciszkanów, t. j. mniej więcej w tem miejscu, gdzie dzisiaj muzeum Dzieduszyckich, wybuchnął pożar. Wiatr był, jak zwykle we Lwowie, zachodni, więc poniósł ogień na Krakowską i na Ormiańską ulicę. Była zaś siła wiatru tak wielka, że głownie z płonącej baszty krakowskiej leciały aż na Wysoki Zamek, z płonącego Zamku aż na Zniesienie. Z drugiej strony browaru płomień ogarnął ulicę Grodzką (t.j. dzisiejszą Rutowskiego), potem Halicką ulicę. W rynku się oba ogniste potoki połączyły i ze zdwojoną siłą uderzyły na pozostałe jeszcze ulice we wschodniej części Lwowa. Z całego miasta nic nie zostało tylko kościoły, ratusz ze swoją wieżą i jeden jedyny dom mieszczanina Jana Brody. Zresztą wszystko leżało w ruinie albo w popiele. Rozpacz taka ogarnęła mieszkańców, że gdyby nie starania rady miejskiej i nie uwolnienia podatkowe ze strony króla, byliby opuścili raz na zawsze dymiące się zgliszcza. („Historia miasta Lwowa w zarysie”, Fryderyk Papée)

Nie wiadomo czy to z tego powodu, ale w 1533 r. król zdecydował, że na prowadzenie browaru we Lwowie trzeba będzie mieć specjalne pozwolenie. Wkrótce warzenie piwa stało się głównie przywilejem mnichów, którzy zdominowali tę dziedzinę. W II poł. XVII w. Stanisław Potocki zezwala jezuitom na budowę browaru na przedmieściu krakowskim.

W 1715 na Kleparowie powstaje pierwsze przemysłowe przedsiębiorstwo produkujące piwo. Pod zaborem austriackim, kiedy zakon jezuitów został skasowany, browar przeszedł w ręce prywatne, a potem przekształcił się w spółkę akcyjną. Kontynuowano dawne tradycje i utrzymywano najwyższą jakość (jeszcze w XVII w. lwowskie piwo było eksportowane m. in. do Niemiec, a dwutygodniową podróż mogło przetrwać tylko niepasteryzowane piwo najwyższej jakości), tak, że lwowski browar stał się jednym z najpotężniejszych w Austro-Węgrzech.

W przedwojennej Polsce znane były hasła reklamowe lwowskiego browaru: „Lwowskie piwo to jest klasa, robi z chłopa super asa” i „Sto lat żyje, kto lwowskie piwo pije”.

Po II wojnie światowej dzięki zachowanej przedwojennej technologii we Lwowie produkowano najlepsze piwo w ZSRR, piwo, które codziennie wysyłane było na kremlowskie stoły i którym częstowano pasażerów międzynarodowych rejsów lotniczych i morskich.

Dzisiejsze Lwowskie Browary nawiązują tradycją do pierwszych lwowskich piwowarów. Nawet jeden z rodzajów piwa został nazwany „1715” – przez lwowiaków nazywany też „za czterdzieści pięć szósta” ;) Przy browarze działa aktywnie muzeum piwa, które prezentuje dorobek ludzkości w tej dziedzinie, poczynając od starożytnego Sumeru, a skupia się na historii warzenia piwa we Lwowie. Zwiedzanie muzeum połączone jest z degustacją.

www.lvivske.com

Muzeum Piwa – czy tak wyglądał browar jezuitów?

Aktualizacja: ekspozycja w tej formie już w browarze nie istnieje. 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest