Arcybiskup Józef Teodorowicz był ostatnim arcybiskupem ormiańskokatolickim we Lwowie przed II wojną światową. Był zasłużonym działaczem nie tylko kościelnym, ale i kulturalnym i politycznym (posłem na sejm a później senatorem), doskonałym kaznodzieją i wielkim patriotą, który nie zawahał się opowiedzieć po stronie polskiej w walkach o Lwów w 1918 r., i to publicznie – z ambony. Zmarł pod koniec 1938 r., po jego śmierci ogłoszono w Polsce żałobę narodową. Został pochowany na Cmentarzu Orląt. Wkrótce przyszła wojna, wraz z nią zmiany polityczne, oderwanie Lwowa od Polski, a później dewastacja cmentarza. Ponieważ obawiano się profanacji zwłok arcybiskupa, zostały one potajemnie przeniesione do prywatnego grobowca na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywały do początku maja tego roku.

Wtedy to, po długich staraniach, udało się w końcu dokonać eksuhmacji i arcybiskup pojechał na ostatnie wakacje – przez miesiąc jego ciało spoczywało w kaplicy Krzeczunowiczów, rodziny ormiańskich kupców, przemysłowców i polityków, w ktorych majątku za życia spędzał urlop.

 

Dziś odbył się uroczysty, ponowny pogrzeb arcybiskupa w jego własnym grobie.  Z tej okazji przybyli do Lwowa przedstawiciele polskich rodzin ormiańskich, m. in. Bohosiewiczów (dzięki staraniom których dzisiejsza uroczystość się odbyła), Teodorowiczów (rodzina arcybiskupa), Axentowiczów (rodzina słynnego malarza Teodora) i innych. Uroczystość miała się rozpocząć wczoraj mszą ormiańskokatolicką w Lwowskiej katedrze ormiańskiej. Byłaby to pierwsza taka msza od wojny. Nie odbyła się jednak, a to przez spory i intrygi w gronie samych Ormian, ktorzy pokrzyżowali sobie nawzajem plany. Odbyła się msza gregoriańska, którą odprawił miejscowy proboszcz, wyznawca Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, zresztą zbojkotowana przez sporą część oficjalnej delegacji.

Dziś natomiast, w samo południe, po mszy katolickiej odprawionej przez zwierzchnika polskich Ormian, abp. Kazimierza Nycza, ciało arcybiskupa zostało złożone pod płytą z jego nazwiskiem na Cmentarzu Orląt.

 

dodaj do notanika

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawel Bienkowski

Cała masa błędów uniemożliwia spokojne czytanie tego artykułu. Co za niechlujstwo!

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send