fbpx

Rezurekcja 2018

 

Kiedyś nie lubiłam chodzić na rezurekcję. Trzeba wcześnie wstać, są tłumy ludzi i w kościele duszno. Niby nic się w tym względzie nie zmieniło, ale ja to wszystko polubiłam. I żadne religijne święto mnie tak nie wzrusza i nie cieszy jak Wielkanoc. 

Wczoraj po mszy wynikła też rozmowa na temat pozdrowienia wielkanocnego. Ukraińcy mówią „Chrystos Woskres” i odpowiadają „Woistynu Woskres” (Chrystus Zmartwychwstał – Zaprawdę Zmartwychwstał). W Polsce raczej nie ma takiego zwyczaju, ale we Lwowie można spotkać: Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał, lub: Prawdziwie Powstał. Podobno w Krakowie tak mówią. Prawda to? Krakusi? 

Zdjęcia z procesji rezurekcyjnej. 

Muzyka: Giovanni Animuccia: Missa Victimae Paschali Laudes @cc

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Chrystus Zmartwychwstał- Prawdziwie Powstał. Takie powitanie można usłyszeć z pewnością w okolicach Zamościa :) skąd pochodzi mój mąż. Pozdrawiamy wielkanocnie.

Trochę późno ale brodząc po blogu … Tak mówi moja ciocia ul. w 1925r. w Drohobyczu (obecnie mieszka w Legnicy) : „Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwy narodził się”. Ona to pamięta jeszcze sprzed II wojny a więc na Kresach Polacy musieli tak mówić.

„Prawdziwie zmartwychwstal”- odpowiadamy w Małopolsce (okolice Tarnowa ), odkad pamiętam.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest