fbpx

Stara Sól. Kościół św. Michała

Jadąc do Lwowa z granicy od strony Krościenka, mijamy po drodze piękny kościół. Renesans miesza się tu ze stylem Art Deco. Nie da się nie zwrócić na niego uwagi, nawet, jeśli historia i architektura to dziedziny Wam dalekie. 

Stara Sól

Ta część Podkarpacia słynęła z wydobycia soli (do dziś działa najstarsza warzelnia soli w pobliskim Drohobyczu), pochodzenie nazwy jest więc oczywiste. Podobno parafia powstała tutaj już w czasach Kazimierza Wielkiego, choć pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z początku wieku XVI. Była ona wówczas miastem królewskim. W XIX w. źródła solankowe w okolicy wyczerpały się i miejscowe żupy zamknięto. Miasteczko zaczęło podupadać. Obecnie mieszka tu tylko nieco ponad 1000 osób. 

 

Kościół w Starej Soli

Najstarsza część kościoła, kaplica św. Anny, pochodzi z XIV w. Pierwotny kościół. przylegający do niej, był drewniany. Murowana bryła świątyni powstała w 1660 r., po tym jak drewniany kościół spalili Kozacy. W połowie XVII w. jego wygląd zewnętrzny opisano następująco:

Wszedłszy do kościoła ołtarz wielki snycerskiej roboty, czarno malowany et in parte pozłocony, z obrazem in medio Św. Michała Archanioła, w górze z obrazem Św. Ducha, na mensie murowanej, z gradusami murowanymi dwiema. Wkoło tego ołtarza balasy złocone, z podwójnymi drzwiczkami na zawiasach żelaznych z haczykiem…Kaplica /św. Anny/ murowana, duża, sklepiona, z posadzką ceglaną dobrą, grobem jednym murowanym, ze schodami takiemiż, u którego grobu nakrycie drewniane. Okien w tej kaplicy dużych, w ołów oprawnych trzy, okrągłych małych, w ołów także oprawnych sześć…Ołtarz snycerskiej roboty, z obrazem in medio św. Anny, w górze św. Barbary, na mensie murowanej, nie konsekrowanej. W tym ołtarzu koron trzy srebrnych pozłocistych, dwie z kamieniami których jest jedenaście, trzecia bez kamieni.

Kościół mocno ucierpiał czasie I wojny światowej. a w 1930 przebudowano ją, dodając jeszcze jedną kaplicę i dekorację w stylu Art Deco, to właśnie ona w pierwszej kolejności zwraca uwagę i zachwyca. Jej autorem był lwowski architekt, Bronisław Wiktor, którego charakterystyczny styl możemy podziwiać m. in. na kamienicy Baczewskich przy lwowskim Rynku. 

Postrzępiona linia szczytu elewacji wschodniej, gargantuicznie wyolbrzymiony detal, rzeźbiarskie formy kaplic, potężne pilastry ozdobione dziwacznymi kapitelami i zwieńczone przysadzistymi i nieco zgeometryzowanymi figurami aniołów i świętych, tworzą niepowtarzalny klimat. (R. Mirowski)

Po wojnie działał jeszcze do 1963 r., kiedy to władze sowieckie urządziły tu magazyn kołchozowy, który w latach 70. strawił pożar. Zniszczeniu uległo całe wyposażenie (poza trzema bocznymi ołtarzami), ale także mury – do gaszenia używano miejscowej wody, silnie nasyconej solą.

Wnętrza kościoła można obejrzeć na zdjęciach Jacka Bisa.

Obecnie działa tu parafia rzymskokatolicka, nie jest ona jednak w stanie unieść ciężaru finansowego odnowy kościoła. W 2001 r. Jan Paweł II pobłogosławił prace renowacyjne, jednak od tego czasu w sprawie odbudowy kościoła nic się nie ruszyło – straszą wybite okna, pod dachem rosną drzewka, a na dziedzińcu walają się fragmenty dekoracji. Widać tutaj już nawet – święty Boże nie pomoże… 

 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stara_Sól

https://pl.wikipedia.org/…Starej_Soli

http://romanmirowski.org/38-na-kresach-stara-sol-kosciol-parafialny/

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest