waluta

aktualizacja 31.01.2016

Hrywny czy dolary?

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna (100 kopijok). Mimo to większość Ukraińców automatycznie przelicza wartość towarów i usług na dolary, czasem w tej własnie walucie podawna jest cena (jak na przykład za noclegi w kwaterach prywatnych). Można spotkać się z cenami wyrażonymi w „u.o.” (jednostkach umownych) – najczęściej także chodzi o dolary.

W sytuacjach nieoficjalnych (jak np. wspomniane noclegi) można płacić w dolarach, lub nawet złotówkach, natomiast wszystkie opłaty w sklepach, hotelach, restauracjach, itp. muszą być dokonywane w walucie ukraińskiej.

Gdzie kupić hrywny?

Hrywny są dostępne w niektórych kantorach w Polsce, np. w Przemyślu, jednak zazwyczaj nie opłaca się ich kupowanie – lepiej we Lwowie wymienić dolary, euro lub po prostu złotówki, aby nie tracić na kilkukrotnej wymianie.

Kantory we Lwowie

Kantory we Lwowie, zwłaszcza w centrum miasta, są na każdym kroku, więc z wymianą walut nie ma problemu. Dolary i euro można wymienić w każdym kantorze, złotówki w większości. Warto porównać kurs w kilku kantorach, bo mogą być między nimi spore różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o kurs złotówki.

Bankomaty we Lwowie

Alternatywnym sposobem, aczkolwiek mniej opłacalnym, jest korzystanie z bankomatów. Jest ich we Lwowie dużo, ale należy pamiętać, że kursy bankowe są mniej korzystne niż te w kantorach, a do tego do każdej wypłaty gotówki dochodzi prowizja, którą płacimy bankowi  (jeśli bank nie pobiera prowizji, odbije sobie to na gorszym kursie).

Płacenie kartą we Lwowie

W wielu sklepach, większości restauracji i hoteli jest możliwość płacenia kartą płatniczą. Sygnalizuje to naklejka informacyjna na drzwiach – jak na całym świecie.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest