fbpx
fot. dcgreer/flickr
fot. dcgreer/flickr

podróż

Jak, czym i skąd przyjechać do Lwowa. 

+ przygotowanie do podróży

+ wybór środka transportu

Przygotowanie do podróży

Aby wybrać sie na Ukrainę potrzebny jest właściwie tylko ważny paszport (powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekraczania granicy. Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na Ukrainę. Nie są wymagane dodatkowe szczepienia, a jedynie ubezpieczenie medyczne (koszty leczenia). Na Ukrainie bez problemu można kupić wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, poczynając od artykułów spożywczych, a na lekach kończąc (większość leków jest sprzedawana bez recepty).

Wybór środka transportu

Każdy środek transportu, którym można dotrzeć do Lwowa, ma swoje wady i zalety.

Wybierając się w podróż samochodem należy pamiętać, że często zdarzają się kolejki na granicy, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie; Jeżeli właściciel pojazdu nie jest obecny w samochodzie, wówczas kierowca musi posiadać jego notarialnie poświadczone upoważnienie do użytkowania pojazdu. Należy się także zaopatrzyć w zieloną kartę lub wykupić ukraińskie ubezpieczenie (dostępne zazwyczaj na granicy lub tuż za nią). Kolejna niedogodnością przy podróży samochodem jest fatalny stan ukraińskich dróg i ich złe oznakowanie.

Sprawdź kolejki na granicy

Od grudnia 2008 r. uległy zmianie stawki mandatów, ich wysokość jest w tej chwili prównywalna z polskimi. Jeżeli jednak jedzie się przestrzegając przepisów drogowych, nie trzeba obawiać się funkcjonariuszy drogówki. Należy pamietać, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,0 promila.
Na niektórych stacjach benzynowych, takich jak Lukoil czy OKKO, jakość paliwa nie odbiega od polskiej, na innych może być nieco gorsza, jednak minęły już dawno czasy dzikich stacji, na których paliwo mieszano pół na pół z wodą.
W samym mieście nie trzeba obawiać się kradzieży samochodu – dla bardziej zapobiegliwych działają parkingi strzeżone, cena ok. 30 uah/doba.

Centrum Lwowa jest zamknięte dla ruchu w soboty, niedziele i dni wolne od pracy (zakaz ruchu z czerwoną gwiazdką).

Można wybrać także podróż autobusem – z wielu polskich miast, jak np. Warszawa, Kraków, Lublin, Przemyśl codziennie jest co najmniej jeden kurs do Lwowa. Minusem jest dosyć długi czas podróży i cena (już przy 2-3 osobach bardziej opłacalna jest podróż samochodem, biorąc pod uwagę sporo niższe ceny benzyny na Ukrainie).

Z kilku miast Polski kursują pociągi międzynarodowe do Lwowa (m. in. z Krakowa i Warszawy). Podróż pociągiem jest jeszcze droższa, a także dłuższa niż autobusem, kilka godzin może trwać sam postój na zmianę kół w wagonach.

Niewątpliwie najtańszym sposobem jest piesze przekraczanie przejścia granicznego. Taką możliwość oferuje jedynie przejście Medyka-Szeginie. Do przejścia jeżdżą cały dzień busy z dworca PKS w Przemyślu (2 zł), z Szegini co 45 minut kursują busy do Lwowa (ostatni ok. 22.00, koszt ok 15 hr). O ile w stronę ukraińską zazwyczaj nie ma kolejki (poza wyjatkami takimi jak np. dlugie weekendy), to w strone polską można poczekać nawet kilka godzin, niezależnie od deszczu, śniegu i mrozu.

Lwów posiada także połączenie lotnicze z Warszawą. W chwili pisania tej informacji jest ono obsługiwane jedynie przez LOT, cena biletu waha się od ok. 300 do 1200 zł w obie strony. W planach było uruchomienie tanich połączeń z Ukrainą, ale póki co nie doszło ono do skutku.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Piękny hotelowy kompleks „Sofia – rajski sad” .kompleks znajduje się 11 km od historycznego centrum miasta. Z głównego dworcu jedzie autobus nr 36 jaki ma przystanek 150 m od kompleksu. kompleks jest wyposażony terytorium zielonym , rzeczkom na brzegu jakiej jest letni trasa oraz altanki. dla dzieci jest plac zabaw , huśtawka, kątek dla zabaw. Rozrywka; basen, sauna, wędkarstwo :można złapać rybę i szef kucharz jam przygotuje, miejsce dla modlitwy ,zona wypoczynku z telewizorem . pokoje : kompleks „Sofia – rajski sad” składa się z 2 budynków, 30 pokojów, umieszcza 65 ludzi . jeden z budynków ma pokoje z balkonami , w wyposażenie pokojów wchodzi telefon obsługi pokojów, telewizor, wifi, prysznic , WC . całodobowa ochrona, darmowy parking monitorowany . płatne usługi: autobus jaki może zabrać grupę z hotelu i przywieźć ,przewodnik jaki ubezpieczy niezapomniany odpoczynek . wartosd z grupy od 25 ludzi 300 hr z człowieka śniadanie włączone . ADMINISTRATOR +380936760838 EMAIL : kholodkira@gmail.com

To nie jest miejsce do umieszczania reklam

Od dnia 4 sierpnia 2017 rusza połączenie lotnicze Bydgoszcz – Lwów obsługiwane przez LOT. Koszt biletu w obie strony waha się w przedziale 250-300 zł. Samoloty będą latały w poniedziałki i piątki.

Polecam relację z pobytu we Lwowie : https://tyle-jeszcze-przed-nami.blogspot.co.uk/

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest