Węgierski rejon

Ukraina szykuje się do reformy administracyjnej, która zakłada m. in. nowy podział kraju na rejony. Obecnie jest ich aż 490, ma być zdecydowanie mniej. Kilka dni temu ministerstwo rozwoju terytorialnego pokazało plany, które dla wielu były przykrą niespodzianką. Chodzi o nowy podział obwodu zakarpackiego, w którym, po rozmowach w Budapeszcie, pojawił się jeszcze jeden, nieplanowany wcześniej rejon ze stolicą w Berehovo. Jest to część Zakarpacia przylegająca do granicy węgierskiej i najgęściej zamieszkała przez Węgrów. Bywają wypadki, że trudno się tam dogadać po ukraińsku.

Węgrzy od wielu lat wspierają mocno swoją ludność na Zakarpaciu, a ostatnio protestowali mocno przeciwko nowej ustawie oświatowej, która zezwala na naukę w języku mniejszości tylko do 4. klasy.

Mimo, że na razie nie wspomina się o jakichś szczególnych prawach dla mieszkańców tego rejonu, wielu Ukraińców upatruje w nim niebezpieczeństwa na przyszłość, a nawet zdrady państwowej, tym bardziej, że żądania utworzenia podobnego rejonu w obwodzie odeskim wysunęła też mniejszość bułgarska.

https://www.radiosvoboda.org/a/30659882.html

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send