lwów przewodnik lwów wycieczki

Willa Andrzejowskich

Bardzo mało znany zabytek Lwowa, zresztą położony na uboczu, pomiędzy współczesną zabudową i mocno zniszczony, stał się niedawno bohaterem dziwnej historii.

Tajemniczy właściciel i tragiczna historia willi Andrzejowskich

W trakcie spaceru po Nowym Lwowie opowiadałam o osiedlu, które miało powstać na tamtym terenie. Rozplanowano sieć ulic i centralny plac, ale zabudowa praktycznie nie powstała, wybudowano tylko kilka domów, a po wojnie cały układ urbanistyczny został zniszczony. jednym z cudem ocalałych domków jest willa z pocz. XX w., dziś otoczona współczesną zabudową. Willa nazywana jest willą Andrzejowskich, od zdobiącego fasadę herbu, ale nie udało mi się w księgach adresowych znaleźć ani żadnego Andrzejewskiego pod tym adresem, ani w ogóle żadnego zarejestrowanego tu mieszkańca. Jednak ktoś tu przecież mieszkał, a nawet, jeśli wierzyć wspomnieniom powojennych mieszkańców, udało mu się w latach 50. przyjechać do Lwowa, żeby popatrzeć na swój dom. Objął jedno z drzew i płakał.

Aktualizacja (19.06.2020): Prawdopodobnie udało się zidentyfikować jednego z przedwojennych lokatorów willi – być może ostatniego. W książce telefonicznej na 1938 r. figuruje Bernard Kulbinger, zamieszkały w willi Helena przy ul. Cieszyńskiej:

1938

Numeru budynku nie ma, ale dzięki informacji Kseni Borodin dowiedziałam się, że willa miała kiedyś imię, dziś zatarte i niemal niewidoczne. Jego pozostałości znajdują się na fasadzie od ul. Cieszyńskiej właśnie.

moja próba rekonstrukcji napisu

Z tego, co udaje się odczytać wynika, że Helena pasuje. Dodatkowo na korzyść świadczy fakt, że jeśli w książce adresowej nie ma numeru, to dom musiał się jakoś wyróżniać na ulicy, a tak jest właśnie z opisywaną willą, która stała samotnie po niezabudowanej stronie Cieszyńskiej i przed wojną od razu rzucała się w oczy.

Bernard Kulbinger był jednym z (w 1938 jedynym?) właścicieli firmy Kontakt, działającej w gałęzi elektrotechniki, z filiami w Warszawie i Łodzi. W okresie międzywojennym był także aktywnym członkiem żydowskiej społeczności Lwowa.

Obwieszczenia publiczne, 1924

Powojenne losy willi

Powojenna władza umieściła tu komisję wojskową, a później ŻEK (państwową administrację budynkami). Administracja zajmowała parter i piwnice, a na pietrze było cały czas mieszkanie. Willę otaczał piękny ogród, o który dbała po wojnie rodzina Szendryków. Kiedy w 2003 r. zapadła decyzja o rozparcelowaniu ogrodu i przeznaczeniu go na cele budowlane, Stanisław Szendryk, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, dokonał na znak protestu aktu samospalenia i zmarł po kilku dniach. Wydarzenia te pośrednio przyczyniły się do dymisji ówczesnego mera Lwowa, Lubomyra Buniaka.

W 2017 r. w niewyjaśniony sposób należący do administracji i stojący na terenie willi garaż przeszedł w ręce prywatne. Zmieniło właściciela także mieszkanie na pięterku. W rok później administracja opuściła pomieszczenia na parterze, mimo, iż podpisała dzierżawę do 2020 r. W 2019 r. willa (parter) została wystawiona na aukcję i sprzedano ją za 5,7 mln uah (ok. 215 tys. USD). Do dziś willa stoi pusta, nie rozpoczęły się w niej żadne prace remontowe. Dom jest wpisany do rejestru zabytków.

Tutaj znajdziecie model 3d, na którym można obejrzeć willę dokładnie ze wszystkich stron.

Źródła:

https://forpost.lviv.ua/novyny/17037-u-lvovi-mozhut-vykupyty-davniu-villu-na-vul-ternopilskii-za-zanyzhenoiu-tsinoiu

Adres: Tarnopolska 15

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Willa przepiękna. Ogrodu szkoda…
Moja lista miejsc do zobaczenia we Lwowie znowu się rozrosła, a tymczasem najbliższe loty do Lwowa z Krakowa są planowane na …koniec października. Koleje ukraińskie na razie milczą na temat wznowienia połączeń z Przemyśla. Na razie pozostaje mi zwiedzanie wirtualne.
Ale za to od lipca Ryanair lata z Katowic do Odessy.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest