Zmieniła się nieco sytuacja epidemiologiczna i wyjazdy do Lwowa stały się znów możliwe. Przygotowałam dla Was krótki poradnik, który składa się z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy obywatel Polski może jechać na Ukrainę? czy obowiązuje kwarantanna?

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy dzieli kraje, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, na strefę zieloną i czerwoną. Polska należy w tej chwili do strefy zielonej. Oznacza to, że obywatel Polski może wjechać na Ukrainę na tych samych zasadach, co wcześniej. Nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Kwarantanna nie obowiązuje również Polaków, którzy wracają z Ukrainy, choć wciąż konieczna dla Ukraińców, nawet podróżujących do Polski tym samym środkiem transportu. Podział stref jest co pewien czas uaktualniany.

Czy muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty?

Tak, na granicy musisz, oprócz paszportu, pokazać ubezpieczenie od kosztów leczenia Covid-19 na czas przebywania na Ukrainie. Musi to być konkretnie wymienione w polisie. Suma ubezpieczeniowa nie ma znaczenia. Ubezpieczenie można kupić zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie (online), np. na stronie https://visitukraine.today/. Nie wiem, czy honorowane są dokumenty elektroniczne, na wszelki wypadek lepiej wydrukować polisę.

Czy dojadę do Lwowa tak, jak dawniej?

Nie, część opcji jest niedostępna. Nie działają przejścia drogowe Zosin, Dołhobyczów i Krościenko, Medyka otwarta jest tylko dla ruchu pieszego; zawieszono także połączenia kolejowe z Przemyśla. Do Lwowa można dostać się własnym samochodem, autobusem rejsowym, przez piesze przejście w Medyce lub samolotem (w tej chwili z Warszawy i Modlina, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Poznania, Gdańska i Szczecina). Uwaga. Dostęp do lotniska we Lwowie jest ograniczony tylko do osób, które okażą bilet (może być z telefonu). Nie ma możliwości zakupu biletu w kasie na lotnisku.

Czy pracują hotele i restauracje?

Tak, hotele i restauracje pracują prawie jak zwykle. Są dodatkowe środki bezpieczeństwa, jak dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury. Zrezygnowano z posiłków w formie szwedzkiego stołu (tak, dotyczy to także śniadań w Baczewskim, których po prostu obecnie nie ma). Restauracje pracują maksymalnie w godzinach 7-23. W nieco ograniczonym zakresie działają kluby i dyskoteki.

Czy muszę nosić maskę?

Tak, maski wciąż obowiązują w miejscach publicznych i w transporcie miejskim. Wychodząc z domu (hotelu) należy także mieć ze sobą dokumenty.

Czy odbywają się wycieczki po mieście?

Wycieczki odbywają się w małych grupach – do 7 osób. Uczestnicy i przewodnik także powinni nosić maseczki.

dodaj do notanika

7
Dodaj komentarz

4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obywatel MT

Pani Kasiu !!! Wielki szacunek za tekst w „Kurierze Galicyjskim” nr 13 (353), 16–30 lipca 2020. Bez szowinizmu, wzgardy, nie jednostronnie. Prawda często boli, ale warto. Kłaniam się nisko !!!

Tomasz

Wróciłem wczoraj wieczorem, i jestem naprawdę zadowolony z tego wyjazdu. Plus nr 1 – żadnych korków na granicy. Po sprawdzeniu w aplikacji sytuacji na granicy zdecydowałem się jechać do i z Lwowa przez Korczową i w obu przypadkach odprawa odbywała się na bieżąco. Plus nr 2 – bardzo atrakcyjne ceny hoteli. Za pokój w przyzwoitym hotelu niedaleko UJK płaciłem w przeliczeniu 65 zł. Plus nr 3 – znikoma ilość turystów. Na Łyczakowskim przez 1,5h widziałem tylko jedną ukraińską grupę. Dziwnie wygląda pusta ul. Ormiańska w ciągu dnia w połowie lipca. Knajpy puste, nawet stoliki przy Pijanej Wiśni w Rynku czekają… Czytaj więcej »

Dominika

Czy ubezpieczenie wykupione w Polsce musi być tłumaczone?

Tomasz

Nie musi – porównują tylko nazwiska wpisane do ubezpieczenia z danymi z paszportu.

Iza

Dziękuję za cenne porady. Wybieram się pierwszy raz do Lwowa w weekend. Może obejrzę go bez ogromu turystów. Czy w Lwowie jest dużo przypadków zachorowań na covid-19?

Ewa z Krakowa

Od wczoraj Polaków obowiązuje kwarantanna na Ukrainie.

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send