Wyjazd do Lwowa w czasie kwarantanny. FAQ

Aktualizacja: 26.04.2021

Przygotowałam dla Was krótki poradnik, który składa się z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy obywatel Polski może jechać na Ukrainę? Czy obowiązuje kwarantanna?

PL>UA

Wszyscy cudzoziemcy, wjeżdżający na Ukrainę, muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu PCR, zrobionego nie wcześniej, niż 72 h przed przyjazdem. Oprócz tego obowiązuje ubezpieczenie. Nie ma znaczenia, czy osoba jest zaszczepiona.

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy dzieli kraje, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, na strefę zieloną i czerwoną (lepiej lub gorzej niż na Ukrainie). Polska należy w tej chwili do strefy zielonej. Oznacza to, że obywatel Polski może wjechać na Ukrainę na tych samych zasadach, co wcześniej. Nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna ani test.

Polska znajduje się w strefie czerwonej, co oznacza, że przyjeżdżających obowiązuje na Ukrainie 14-dniowa kwarantanna. Można ją ominąć lub skrócić robiąc test na COVID-19 (pcr, ok. 1200 uah).

Podział stref jest uaktualniany co tydzień w piątek i wchodzi w życie natychmiast.

UA>PL

Przyjeżdżający z Ukrainy, niezależnie od obywatelstwa, poza nielicznymi wyjątkami (pełna lista dostępna na stronie Straży Granicznej) muszą się poddać 10-dniowej kwarantannie. Także osoby jadące własnym samochodem lub przechodzące granice pieszo są kierowane na kwarantannę. Z kwarantanny zwalnia test PCR lub antygen (tylko zrobiony w Polsce). Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki certyfikowanej na terenie UE.

Czy muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty?

Tak, na granicy musisz, oprócz paszportu, pokazać ubezpieczenie od kosztów leczenia Covid-19 na czas przebywania na Ukrainie. Musi to być konkretnie wymienione w polisie. Suma ubezpieczeniowa nie ma znaczenia. Ubezpieczenie można kupić zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie (online), np. na stronie https://visitukraine.today/.

Czy dojadę do Lwowa tak, jak dawniej?

Nie, część opcji jest niedostępna. Nie działają niektóre przejścia (Zosin, Dołhobyczów, Krościenko). Zawieszono także połączenia kolejowe z Przemyśla. Do Lwowa można dostać się własnym samochodem, autobusem rejsowym, przez piesze przejście w Medyce lub samolotem. Uwaga. Dostęp do lotniska we Lwowie jest ograniczony tylko do osób, które okażą bilet (może być z telefonu). Nie ma możliwości zakupu biletu w kasie na lotnisku.

Czy pracują hotele i restauracje?

Od 23.03 Lwów znajduje się w czerwonej strefie – najwyższy poziom ograniczeń ( restauracje tylko na wynos, zamknięte muzea; działają hotele). Na ulicach obowiązują maseczki.

Tak, hotele i restauracje pracują prawie jak zwykle. Są dodatkowe środki bezpieczeństwa, jak dezynfekcja rąk, mierzenie temperatury. Restauracje pracują maksymalnie w godzinach 7-23.

Zrezygnowano z posiłków w formie szwedzkiego stołu. Baczewski wznowił podawanie śniadań, jest szwedzki stół, ale z obsługą kelnerską.

Czy muszę nosić maskę?

Tak, maski wciąż obowiązują w miejscach publicznych (wnętrza) i w transporcie miejskim. Wychodząc z domu (hotelu) należy także mieć ze sobą dokumenty. 

Czy odbywają się wycieczki po mieście?

Wycieczki odbywają się w małych grupach – do 8 osób. Uczestnicy i przewodnik także powinni nosić maseczki lub utrzymywać odpowiedni dystans.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Pani Kasiu !!! Wielki szacunek za tekst w „Kurierze Galicyjskim” nr 13 (353), 16–30 lipca 2020. Bez szowinizmu, wzgardy, nie jednostronnie. Prawda często boli, ale warto. Kłaniam się nisko !!!

Wróciłem wczoraj wieczorem, i jestem naprawdę zadowolony z tego wyjazdu.
Plus nr 1 – żadnych korków na granicy. Po sprawdzeniu w aplikacji sytuacji na granicy zdecydowałem się jechać do i z Lwowa przez Korczową i w obu przypadkach odprawa odbywała się na bieżąco.
Plus nr 2 – bardzo atrakcyjne ceny hoteli. Za pokój w przyzwoitym hotelu niedaleko UJK płaciłem w przeliczeniu 65 zł.
Plus nr 3 – znikoma ilość turystów. Na Łyczakowskim przez 1,5h widziałem tylko jedną ukraińską grupę. Dziwnie wygląda pusta ul. Ormiańska w ciągu dnia w połowie lipca. Knajpy puste, nawet stoliki przy Pijanej Wiśni w Rynku czekają na klientów. W moim ulubionym Kumplu po raz pierwszy od lat nie musiałem rezerwować stolika na wieczór.
Plus nr 4 – zdecydowanie mniejsze niż zwykle korki. Zawsze zablokowana Piekarska teraz była pusta.
Generalnie polecam każdemu wyjazd właśnie teraz. Zdecydowanie bardziej niż u nas zwracają uwagę na noszenie maseczek. Na ulicy co prawda podobnie jak w Polsce wolna amerykanka, ale wchodząc do sklepu czy też lokalu mierzą temperaturę i pilnują aby maseczka była założona. Siedząc przy stoliku można ją zdjąć.

Czy ubezpieczenie wykupione w Polsce musi być tłumaczone?

Nie musi – porównują tylko nazwiska wpisane do ubezpieczenia z danymi z paszportu.

Dziękuję za cenne porady. Wybieram się pierwszy raz do Lwowa w weekend. Może obejrzę go bez ogromu turystów. Czy w Lwowie jest dużo przypadków zachorowań na covid-19?

Od wczoraj Polaków obowiązuje kwarantanna na Ukrainie.

Pani Kasiu, jeżeli wykonam test na covid-19 I otrzymam wynik ujemny to nie muszę odbywać kwarantanny?

https://visitukraine.today/
Niekoniecznie…

Napisałam, że niekoniecznie test zwalnia z kwarantanny, ponieważ ukraińska strona internetowa, na którą się powołuję zamieszcza taką informację:
The removal procedure from self-isolation with a foreign test result is not defined.
Czyli można mieć negatywny wynik testu wykonanego nie na Ukrainie, ale ponieważ nie ma określonych procedur do zwolnienia z kwarantanny, to i tak nic nie daje.
Czyli należy zainstalować aplikację „Dii Vdoma” w telefonie z ukraińską kartą SIM, test zrobić na Ukrainie i czekać bodajże 48 h na wynik w miejscu samoizolacji. Tylko co jeśli wynik będzie pozytywny???

Znowu można jechać na Ukrainę bez kwarantanny… Ciekawe jak długo…

Od soboty 15 sierpnia Polska wróciła na listę krajów ,,zielonej strefy”. Lista krajów ,,czerwonej strefy” jest aktualizowana co tydzień.

Czyli jutro spodziewamy się kolejnej decyzji. Wiadomo o której godzinie one zapadają?

Czy będzie możliwość zwiedzania Lwowa i okolic w grupie 15-20 osobowej na początku lutego? Jak mogę załatwić autobus dla grupy na Ukrainie na 1- 2 dni?

Czy osoby po 2-krotnym szczepieniu mogą jechać do Lwowa -bez ograniczeń?

Zatem wygląda na to, że w końcu porządnie zwiedzę Szczecin :) Do tej pory bywałem tam dawno temu tylko na meczach Legii i ze względu na specyfikę tych wyjazdów naprawdę niewiele pamiętam :)

Pasjonatom Kresów Wschodnich niemogącym się obecnie tam wybrać, z czystym sumieniem polecam wszystkie rejony III Rzeszy, jakie dzisiaj mamy w granicach PRL, jako miejsce wypraw w klimacie tej samej Starej Mapy, na której mieliśmy i Wilno i Lwów. Pod warunkiem znajomości historii – mocne wrażenia gwarantowane ;)

 

Ja w zeszłym roku zwiedziłem Wrocław. Smaczki niemieckie były, zwiedzanie miejsc z książek Krajewskiego też. Dwa razy byłem.

Byłem również w Warszawie, pierwszy raz od studiów turystycznie. Super wycieczka.

Ciągnęło mnie do Lwowa i udało mi się wyjechać ostatnio. Biorąc pod uwagę to co się dzieje to chyba była najlepsza decyzja w ciągu ostatniego roku.

Co ciekawe nie uniknąłem kwarantanny bo okazało się, że córka miała Covida, ukraiński test okazał się niepotrzebny.

Dlaczego „… dzisiaj mamy w granicach PRL…”? Ja wiem, że zmierzamy w tym kierunku ale jeszcze trochę brakuje 😉 Pozdrawiam wszystkich, MŁ.

Ach trudno pojąć
gdzież to tam zmierza
postrzeganie świata
z okolic Zgierza :)))
 
Również pozdrawiam i życzę miłego ŁYKendu ;)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest