Zakręcony Lwów #14: winda

To chyba najciekawsze z moich dotychczasowych odkryć we Lwowie – klatka schodowa z secesyjną windą. 

Niestety winda nie działa, ale kabina zachowała się w doskonałym stanie. Z pewnych względów nie piszę, gdzie, tym bardziej, że budynek należy do instytucji i klatka schodowa jest niedostępna dla odwiedzających, a mnie się zupełnym przypadkiem udało wejść do środka. 

Ten przypadek jest też potwierdzeniem, dlaczego zawsze, zwiedzając klatki schodowe, warto iść do samej góry. Najciekawsze rzeczy zazwyczaj znajdują się na górze – zachowane malowidła, wystawione na korytarz jako rupiecie antyki, czy właśnie unieruchomiona na dziesięciolecia kabina zabytkowej windy. Ile jeszcze ciekawostek kryją lwowskie kamienice? 

Na parterze napotykamy na niedziałające, ale ładnie zachowane wejście do windy. Takie rzeczy można napotkać w miarę często w kamienicach w początku XX w. 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

 

Na wyższych piętrach zachowały się oryginalne poręcze, podadzki, drzwi ze skrzynkami na listy. 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Poręcze klatki schodowej rzucają na ściany ciekawe cienie:

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Niespodzianka czeka na ostatnim piętrze: 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Kabina jest cała, nieuszkodzona, z zachowanymi wszystkimi szybami z secesyjnymi zdobienami z trawionego szkła. Musicie przyznać, że prezentuje się niezwykle elegancko i dystyngowanie. Może to jej szczęście w nieszczęściu, że jest unieruchomiona? 

 

Obejrzyj wszystkie zdjęcia:

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

kolejny skarb, który odkrywasz przed nami, oby tylko liny trzymające windę wytrzymały do remontu, czekamy na więcej, a tak na marginesie nie udało się zajrzeć do środka przez brakującą szybę ;)

Zobaczyłam napis z Rzęsnej Polskiej. Poszukuje informacji o Rzęsnej Polskiej. Mogę prosić i kontakt

Niestety sam szukam informacji. W 2014 roku odnawialismy pomnik który tam się znajduje, chciałem dotrzeć do zdjęć, artykułów z poświęcenia pomnika. W tym roku 22 listopada mija 85 rocznica powstania tego pomnika, jak na razie bez rezultatu.

Czy posiada Pan informację na temat pochówku ludzi pochodzących z Rzęsnej Polskiej? Czy był tam cmentarz?

Trudno mi cokolwiek napisać, mogę podpowiedzieć nazwisko właściciela gruntu na którym stoi pomnik, jest to przyjaźnie nastawiony człowiek, opowiadał ze jego babcia była Polką, być może jest na FB , to pan Andrzej Gałeczka

Niestety – za wysoko :(

Szkoda, ale może przy nastepnej wizycie i wykorzystaniu tak modnego dzisiaj kijka i telefonu komórkowego uda się zajrzeć, trzymam kciuki

Przepiękne wnętrze…

Traf chciał, że przez kilka wrześniowych dni tego roku byłem mieszkańcem jednego z mieszkań w tej kamienicy. Klatka faktycznie robi wrażenie, moją uwagę przykuły stopnie schodów z białego marmuru z wyraźnymi śladami „użyteczności publicznej” (mieścił się tam i mieści nadal bank). Winda wygląda na świadomie unieruchomioną i zawieszoną w górnej pozycji tak aby miała szansę doczekania czasów, w których ktoś będzie miał pomysł jak ją zagospodarować. Liny windy są na stałe zabetonowane w posadzce na parterze. Jeżeli taka jest Pani wola, również nie będę zdradzał lokalizacji tej kamienicy. Wiem o niej, że została wybudowana w latach 1909-1911 wg projektu Juliana Zachariewicza i Józefa Sosnowskiego. Na fasadzie znajduje się alegoria sztuki i rzemiosła autorstwa Zygmunta Kurczyńskiego. Ciekawostką są również luksfery w posadzce przy wejściu do kamienicy. Na drugim piętrze znajduje się prywatne mieszkanie, które można wynająć – ja tak zrobiłem.

a mieszkanie ciekawe?

Mieszkanie bardzo duże z oknami na obie strony, z oryginalnego wyposażenia pozostała wewnętrzna stolarka (futryny i drzwi). Być może oryginalne są także sufity (te najczęściej najdłużej nie poddają się remontom). Atutem mieszkania jest widok na Plac H. i całą ulicę W.comment image comment image

Znam już adres, ale przemilczę. ..
Mam jednak pytanie: skoro tam jest bank, to przecież można wejść do środka?

Można w godzinach urzędowania.

Dziękuję, przy kolejnym pobycie we Lwowie na pewno tam zaglądnę.

to jest bank, ale budynek administracyjny, bez dzialu obslugi

A więc muszą mi wystarczyć zdjęcia…

a moze sie uda – jak mnie?

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest