To chyba najciekawsze z moich dotychczasowych odkryć we Lwowie – klatka schodowa z secesyjną windą. 

Niestety winda nie działa, ale kabina zachowała się w doskonałym stanie. Z pewnych względów nie piszę, gdzie, tym bardziej, że budynek należy do instytucji i klatka schodowa jest niedostępna dla odwiedzających, a mnie się zupełnym przypadkiem udało wejść do środka. 

Ten przypadek jest też potwierdzeniem, dlaczego zawsze, zwiedzając klatki schodowe, warto iść do samej góry. Najciekawsze rzeczy zazwyczaj znajdują się na górze – zachowane malowidła, wystawione na korytarz jako rupiecie antyki, czy właśnie unieruchomiona na dziesięciolecia kabina zabytkowej windy. Ile jeszcze ciekawostek kryją lwowskie kamienice? 

Na parterze napotykamy na niedziałające, ale ładnie zachowane wejście do windy. Takie rzeczy można napotkać w miarę często w kamienicach w początku XX w. 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

 

Na wyższych piętrach zachowały się oryginalne poręcze, podadzki, drzwi ze skrzynkami na listy. 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Poręcze klatki schodowej rzucają na ściany ciekawe cienie:

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Niespodzianka czeka na ostatnim piętrze: 

Klatka schodowa z windą. Lwów 2017.

Kabina jest cała, nieuszkodzona, z zachowanymi wszystkimi szybami z secesyjnymi zdobienami z trawionego szkła. Musicie przyznać, że prezentuje się niezwykle elegancko i dystyngowanie. Może to jej szczęście w nieszczęściu, że jest unieruchomiona? 

 

Obejrzyj wszystkie zdjęcia:

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

dodaj do notanika

17
Dodaj komentarz

3 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rzęsna Polska

kolejny skarb, który odkrywasz przed nami, oby tylko liny trzymające windę wytrzymały do remontu, czekamy na więcej, a tak na marginesie nie udało się zajrzeć do środka przez brakującą szybę ;)

lena72

Zobaczyłam napis z Rzęsnej Polskiej. Poszukuje informacji o Rzęsnej Polskiej. Mogę prosić i kontakt

Rzęsna Polska

Niestety sam szukam informacji. W 2014 roku odnawialismy pomnik który tam się znajduje, chciałem dotrzeć do zdjęć, artykułów z poświęcenia pomnika. W tym roku 22 listopada mija 85 rocznica powstania tego pomnika, jak na razie bez rezultatu.

lena72

Czy posiada Pan informację na temat pochówku ludzi pochodzących z Rzęsnej Polskiej? Czy był tam cmentarz?

Rzęsna Polska

Trudno mi cokolwiek napisać, mogę podpowiedzieć nazwisko właściciela gruntu na którym stoi pomnik, jest to przyjaźnie nastawiony człowiek, opowiadał ze jego babcia była Polką, być może jest na FB , to pan Andrzej Gałeczka

Niestety – za wysoko :(

Rzęsna Polska

Szkoda, ale może przy nastepnej wizycie i wykorzystaniu tak modnego dzisiaj kijka i telefonu komórkowego uda się zajrzeć, trzymam kciuki

Ewa z Krakowa

Przepiękne wnętrze…

Damian Wełnowski

Traf chciał, że przez kilka wrześniowych dni tego roku byłem mieszkańcem jednego z mieszkań w tej kamienicy. Klatka faktycznie robi wrażenie, moją uwagę przykuły stopnie schodów z białego marmuru z wyraźnymi śladami „użyteczności publicznej” (mieścił się tam i mieści nadal bank). Winda wygląda na świadomie unieruchomioną i zawieszoną w górnej pozycji tak aby miała szansę doczekania czasów, w których ktoś będzie miał pomysł jak ją zagospodarować. Liny windy są na stałe zabetonowane w posadzce na parterze. Jeżeli taka jest Pani wola, również nie będę zdradzał lokalizacji tej kamienicy. Wiem o niej, że została wybudowana w latach 1909-1911 wg projektu Juliana… Czytaj więcej »

a mieszkanie ciekawe?

Damian Wełnowski

Mieszkanie bardzo duże z oknami na obie strony, z oryginalnego wyposażenia pozostała wewnętrzna stolarka (futryny i drzwi). Być może oryginalne są także sufity (te najczęściej najdłużej nie poddają się remontom). Atutem mieszkania jest widok na Plac H. i całą ulicę W.comment image comment image

Ewa z Krakowa

Znam już adres, ale przemilczę. ..
Mam jednak pytanie: skoro tam jest bank, to przecież można wejść do środka?

Damian Wełnowski

Można w godzinach urzędowania.

Ewa z Krakowa

Dziękuję, przy kolejnym pobycie we Lwowie na pewno tam zaglądnę.

to jest bank, ale budynek administracyjny, bez dzialu obslugi

Ewa z Krakowa

A więc muszą mi wystarczyć zdjęcia…

a moze sie uda – jak mnie?

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send