Zaleszczyki utracone

 

Przejeżdżając przez Podole, postanowiłam poszukać śladów dawnej świetności Zaleszczyk. 
Przed wojną był to modny kurort, w którym wypoczywali najznamienitsi, m. in. marszałek Piłsudski. Przyciągał specyficzny, zbliżony do śródziemnomorskiego mikroklimat, dwie plaże nad Dniestrem, sady morelowe, modne pensjonaty i wille. Miałam nadzieję, że odnajdę choć daleki blask pięknego letniska.

Niestety, nie zachowało się prawie nic z danej zabudowy – Zaleszczyki były bardzo zniszczone w czasie wojny – ani nawet z dawnej atmosfery. Ciekawy i oryginalny klasycystyczny ratusz rozebrano w 1969 r. stawiając w zamian radzieckiego potworka. Ciężko dziś uwierzyć, jakim tętniącym życiem ośrodkiem było to senne i nędzne miasteczko przed wojną…

Jeśli będziecie przejeżdżać przez te okolice, warto rzucić okiem na Zaleszczyki z góry, z przeciwnej strony Dniestru. Najlepszy widok jest w okolicy fabryki wód mineralnych „Chreszczatyk” i pobliskiego klasztoru.

Zaleszczyki przedwojenne

(zdjęcia archiwalne za zgodą NAC)

Zaleszczyki dziś

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Pojechałem tam w 2013, ale niestety śladów dawnych Zaleszczyków już nie ma. To co znałem ze zdjęć i z artykułów w Wyborczej już nie istnieje. No i klimat tego miejsca został zatracony. Bez turystów, bez galanterii XX-lecia międzywojennego i dawnej architektury sama przyroda to za mało. Ale może kiedyś Ukraińcy przywrócą temu miejscu jego rangę i splendor.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest