Jedna z moich ulubionych kamienic we Lwowie. Monumentalna, z wysoką, widoczną z daleka wieżą, wzniesiona na rogu ulic 3 Maja i Kościuszki (dziś Strzelców Siczowych i Kościuszki) dla Mojżesza Rohatyna przez architekta Romana Felińskiego. Gmach powstał w 1913 r.

Poniżej widzimy zdjęcia budynku zrobione latem 2002 r. i zimą 2019 r. Jak widać, kamienica była w koszmarnym stanie, na wieży widać ogromne ubytki w pokryciu dachowym i odlatujące, gnijące deski. jest za to oryginalna stolarka, która na ostatnim piętrze zostanie później wymieniona, co prawda na formy zgodne z pierwotnymi, przez co jej wymiana nie rzuca się w oczy. Można się także domyślać, że początkowo okna były koloru naturalnego drewna, dopiero w czasie remontu zmieniono je na białe czy to przez wymianę, czy pomalowanie starych ram.

Na starszym zdjęciu widzimy oryginalne tynki wapienne, odpadające i pełne zacieków, co jednak nadawało budynkowi malowniczości i upodabniało mury do surowego kamienia. Obecnie ubytki uzupełniono, ale ściana straciła na wyglądzie przez pomalowanie jej farbą.

Podobnie na minus oceniam nową blachę, która nigdy nie pokryje się zielonkawą patyną. Co ciekawe, daszki na niższych kondygnacjach są zielone – prawdopodobnie pomalowane.

Nad wejściem do narożnej restauracji (niewidoczne na zdjęciu) znajdują się dwie figury rycerzy, trzymających wspólna tarczę ze stylizowanym orłem. Orzeł ten został usunięty stosunkowo niedawno, chyba na początku lat 2000. O wiele wcześnie zniknęły za to orzełki zdobiące wieżę, które… przywrócono w czasie remontu. Można je dostrzec na małych naczółkach u podstawy wieży.

Kamienica Rohatyna, 2002
Kamienica Rohatyna, 2019
dodaj do notanika

16
Dodaj komentarz

2 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa z Krakowa

Przepiękna kamienica. Zanim pierwszy raz pojechałam do Lwowa przeczytałam o tej kamienicy w książce Marka Krajewskiego p.t. „Głowa Minotaura”. Mieszkała tam córka komisarza Popielskiego, Rita.

Pawełek OFMC Legia Warszawa

Pani Ewo, oto ciekawostka dotycząca Pani miasta ;)

Niniejszym mamy przyjemność rekomendować nową knajpę w Grodzie Kraka, współprowadzoną przez naszą serdeczną koleżankę z… Wisły Kraków.

Znużeni standardowymi widokami Krakowa turyści, albo przebywający tam jegomoście w delegacji, niechaj zajrzą na ulicę Gołębią 5 niedaleko Rynku do COLOMBE Beer and Food.

Szczegóły poniżej:

ww.colombeer.pl
https://www.facebook.com/ColombeBeerFood/
https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g274772-d16726256-Reviews-Colombe_Beer_and_Food-Krakow_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html

Mamy informacje z pierwszej ręki, że jest smacznie, sympatycznie i niedrogo.
Niniejszą wiadomość przekazujemy do osobistego wykorzystania i przekazania znajomym.

Z pozdrowieniami

OFMC
Legia Warszawa
https://pl-pl.facebook.com/legiawarszawaofmc/

Ewa z Krakowa

Przeczytałam z lekkim poślizgiem, ale na pewno tam pójdę 😀. Dziękuję bardzo!

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send