18. Ukraińska taniocha

Rok temu kurs złotówki w lwowskich kantorach wynosił ok. 2,7 hr. Dziś – 6,50 (kupno – 7,2). Dwa i pół raza drożej. Innymi słowy, Polak przyjeżdżający z rodzimą walutą dostaje 2,5 raza więcej hrywien niż rok temu. Kawa, hotele i pamiątki zostają mniej więcej na poziomie sprzed roku. Z punktu widzenia zagranicznego turysty wszystko potaniało ponad dwukrotnie! Obiad w restauracji w centrum miasta, który kosztował rok temu 25 zł, można teraz zjeść za 10 zł. Filiżanka kawy – 3,5 zł! O wódce i papierosach nawet nie wspominam. O słynnych krówkach w czekoladzie też nie, bo fabryka, która je produkowała, była w Doniecku. Raj!

A teraz ten sam świat z drugiej strony lustra: kto ma pensje wypłacane w hrywnach, cieszy się, jeśli mu nie obcięli w związku z kryzysem albo nie wysłano go na przymusowy urlop bezpłatny na 15 dni w miesiącu; dopiero co dziś rozmawiałam ze znajomym o zaprzyjaźnionej firmie turystycznej, jednej z największych we Lwowie, gdzie pensje poobcinano do ¼, bo ludzi nie stać na podróże. Kawiarnie i restauracje nie podniosły cen kosztem swojej marży (zdrożała żywność), ale zamykają się jedna po drugiej z braku klientów; w najgorszej sytuacji są Ci, którzy pracowali z polskimi turystami, bo tych jak na lekarstwo. Zdrożała żywność, zdrożała beznyna, przedszkole podrożało od grudnia trzykrotnie; podobnie trzykrotnie podniosły się opłaty za wynajem mieszkania lub lokalu tym, kto miał umowę w dolarach (a prawie wszyscy mieli).

A jedocześnie… jedyne wyjazdy zagraniczne, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem, to shopping w Przemyślu, Rzeszowie i Krakowie. Przyjeżdżają na niego nawet ludzie z Kijowa. Kupują ubrania, produkty spożywcze, meble. Popularnym biznesem na Ukrainie jest sprowadzenie mebli z Ikei za 150% ich ceny. W autobusach miejskich można spotkać reklamy o treści „sprowadzam rzeczy z allegro.pl”. W popularnych sklepach „Towary z Italii” można kupić asortyment Lidla i Biedronki +50%. Europa.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest