fbpx
bukovel narty bukovel przewodnik po bukovelu

Bukovel 2021

Co nowego, co starego w Bukovelu? Czy warto jechać na narty na Ukrainę?

pandemia?

Nie w Bukovelu. Tu wszystko działa jak zawsze, a ludzi jest nawet więcej, niż zazwyczaj (brak opcji wyjazdu zagranicę). Było tez dużo turystów zagranicznych, zwłaszcza w Rumunii. Aby uniknąć kwarantanny na Ukrainie wystarczy mieć negatywny test PCR lub zrobić go po przyjedzie (sporo taniej). Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, z tego, co zauważyłam, zalecano je tylko tam, gdzie jest szwedzki stół. Nikt też nie utrzymuje dystansu
(zwłaszcza w kolejkach do wyciągów).

trasy

Zmian nie jest wiele. W stosunku do poprzednich lat wydłużyła się liczba tras – z 68 do 75 km, jednak w większości nie są one jeszcze otwarte – są to dwie długie (2 i 2,6 km) niebieskie trasy 3A i 3D ( B i C w planach?) z punktu widokowego (szczyt Bukovel, 1126 m), z tras będzie się pewnie rozciągać piękny widok na pasmo Czarnohory. Uruchomiono dla nich także nowy wyciąg (nr 3) – dawna trójka (powyżej siódemki) nosi teraz nr 9. Poza wspomnianymi trasami na mapach jest także nowy zjazd do dolinki poniżej Radissona (też na razie nie działa) i kilka łączników, których nie było w zeszłym roku.

ceny

Polityka cenowa Bukovela zmienia się każdego roku, przez co ciężko się zorientować w najdogodniejszych taryfach. My kupiliśmy w zeszłym sezonie karty, które uprawniały do zniżki 50% na skipassy, teraz już nie ma ich w ofercie, ale zniżka działa. Działają zresztą też nasze stare skipassy na 100 zjazdów (już od dawna takich nie sprzedają), kupowane w 2011 r. za… 1300 uah. Niespodzianka, bo w porównaniu do zeszłego roku cena jednodniowego skipassa… spadła z 1120 uah do 980 uah. Dodajmy do tego korzystny kurs złotówki i cena zmniejszyła się o 40 zł. Cena na 4 dni pozostaje ta sama – 3630 uah, czyli 485 zł. To ceny na sezon wysoki, czyli większość sezonu., Drożej będzie tylko od 2 do 6 stycznia, taniej – do połowy grudnia i od połowy marca. Zniżki 30% są dla dzieci 6-12 lat.

Dwa razy drożej zapłacimy za opcję VIP – osobne przejście bez kolejki na wyciągach. Zwróćcie uwagę, że ta opcja jest często w cenie zakwaterowania w hotelach należących do ośrodka (spis hoteli tu).

Drożeją za to co roku restauracje. W Filvarkach (5 restauracji na stokach + 13 należących do tej samej sieci w różnych miejscach w Bukovelu) ten sam bogracz, który dwa lata temu kosztował 180 uah, dziś już kupimy za 260 uah. Kurs złotówki trochę rekompensuje ten wzrost, ale zgodzicie się, że 30 czy 35 zł za zupę to nadal drogo. Mniej więcej tyle samo kosztuje mała porcja pierogów. Ok. 10 zł zapłacimy za szklankę grzańca, kompotu lub herbaty. Ceny mięsa natomiast wyrosły w kosmos – cztery skrzydełka (300g) to koszt 635 uah/85 zł, i to bez ketchupu, za który liczą sobie dodatkowo 45 uah/6 zł!

Dużo taniej zjemy w barach nie należących do monopolisty, na przykład w knajpce na górze 13 wyciągu albo koło szkółki nr 2 na 7. trasie.

hotele

Bukovel co roku obrasta w nowe hotele, ale wciąż nie możemy znaleźć tego idealnego. Przez lata odwiedzania Bukovela wypróbowaliśmy już różne w różnych kategoriach cenowych – od kwater i hoteli w Tatarowie (plusy – tanio; minusy – dojazd ok 15 min, ale po 16.00 są często korki na wyjeździe z Bukovela), przez hotele w samym Bukovelu – m. in. kilka razy byliśmy w Dolce Vita, gdzie w trzy rodziny braliśmy cały domek z wyposażoną kuchnią, sauną, kominkiem, ogromnymi przestrzeniami i miłą właścicielką, ale bez dostępu do stoku, więc i tak trzeba było dojeżdżać samochodem. Ma tu powstać dodatkowa trasa, więc może ten problem się rozwiąże. Nocowaliśmy też w dwóch hotelach przy samym stoku: Ganz i Radisson. W obu przypadkach cena była wygórowana, jak na serwis, który się za nią otrzymywało, w Ganz dodatkowo był chamski personel, słaba restauracja, spa małe i dodatkowo płatne. Drzwi tak trzaskają, że budzisz się wraz z pierwszym gościem na twoim piętrze. W Radissonie serwis o niebo lepszy, choć raz zapomnieli posprzątać nam w pokoju i było jeszcze kilka drobnych minusów, ale przede wszystkim drogi (chyba najdroższy hotel w Bukovelu) i ciągnie ledwo na słabe 4*, a nie 5*, jak się reklamuje. Hotel idealny ciągle poszukiwany – jeśli macie swoje typy, piszcie w komentarzach!

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest