brak zdjęcia
brak zdjęcia

Honorata Borzęcka

proxima8:

Kto to była Honorata Borzęcka?? Ano, była taka.

Każdy, kto choć raz był na cmentarzu Łyczakowskim, musiał widzieć jej nagrobek, usytuowany w miejscu, gdzie z głownej aleji skręca się w kierunku Cmentarza Orląt. Nagrobek ma formę neogotyckiego sarkofagu, na którym siedzi postać kobieca. Autorem pomnika był Cyprian Godebski, który pozostawił na naszym cmentarzu tylko cztery nagrobki – nagrobek Borzęckiej był pierwszy, bowiem jej śmierć zbiegła się z przyjazdem Godebskiego do Lwowa (1858).

Urodzona w 1775 r. Honorata Borzęcka, córka Aleksnadra Borzęckiego h. Półkozic, wielkiego Podstolego koronnego i Anny z Ankwiczów była osobą bardzo we Lwowie poważaną, jakoż e nie szczędziła swojego majątku na działalność dobroczynną. Znana była głownie jako współzałożycielka (z Kalikstem Orłowskim) zakładu wychowawczo-opiekuńczego dla chłopców pod wezwaniem św. Antoniego a także fundatorka szpitaliku dla ubogich dzieci p. w. św Zofii przy ul. w. Łazarza.

U p. Borzęckiej mieszkały przez pewien czas siostry Sacre Coeur, zanim nie otrzymały własnego budynku przy pl. św. Jura, jej fundacji jest ambona z lanego żelaza, którą w roku 1844 z Blańska na Morawach sprowadziła dla kościoła jezuitów.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest