lwów przewodnik lwow wycieczki

Kolonia oficerska

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Lwowa, do tego mało znany, choć znajduje się zaledwie dwa kroki od ścisłego centrum Lwowa.

Kolonia została wybudowana w l. 20. XX w. wg projektu Witolda Jakimowskiego dla oficerów odrodzonego państwa polskiego. Podobnych kolonii było jeszcze kilka, ale ta jest największa i najlepiej prezentuje się jako projekt niezniszczony późniejszymi realizacjami w sąsiedztwie. Dodatkowo jest piękną enklawą zieleni i kwiatów.

Domy, choć wyglądają na samodzielne wille, przeznaczone były dla dwóch lub więcej rodzin, natomiast budynki przy ul. Samijlenki (d. Oficerska) mają charakter zabudowy szeregowej. Domy są utrzymane w stylistyce Art Deco z nawiązaniem do architektury dworkowej.

Ciekawym zabiegiem było specjalne dobranie otaczającej osiedle zieleni. Po badaniach i konsultacjach z ekspertami zapadła decyzja, aby posadzić czereśnie, jako stwarzające przyjazny klimat i odpowiadające wielkością budowanym domom. Jedną z ulic nazwano Czereśniową i nazwę tę nosi do dziś.

Inaczej było z nazwą ul. Oficerskiej. Utrzymano ją po wojnie, prawdopodobnie przydzielając przy okazji mieszkania oficerom sowieckim, ale nie przetrwała zmiany nazw za niepodległej Ukrainy. Tabliczka ze starą nazwą (powojenna) zachowała się tylko na jednym budynku pod nr 2, którego mieszkaniec broni dawnej nazwy (miałam okazję rozmawiać z nim przypadkowo jeszcze w 2004 r. ).

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest