fbpx

Kresy pamięci #0006: HAZET – fabryka czekolady

HAZET parowa fabryka cukrów, czekolady i marmelady, Lwów

Hazet Lwów
Cukry Czekolady Andruty
Baczność! Zważać, czy czy na każdym cukierku i na każdej etykiecie jest napis = HAZET =

Specjalnie polecamy nasze cukierki
Jaffskie Portugalskie Victoria Genewskie Kwiat Wiosenny Locarno
oraz czekoladę Santa

Z wiadomości na temat fabryki Hazet znalazłam jedynie wpis w książce telefonicznej z 1929 r. Mieściła się ona przy ul. Panieńskiej 26 (inne źródła podają: Panieńska 23).

Hazet - reklama z 1937 r.
Hazet – reklama z 1937 r.

reklama z 1933 r.

Budynek fabryki powstał w tym miejscu w 1922 r., autorem projektu był Izrael Markus Sobel. Obecnie mieści się tam lwowska fabryka czekolady „Switocz”.
Według niepotwierdzonej informacji „Hazet” należał do Jonasza Sprechera, jednego z najbogatszych Żydów międzywojennego Lwowa, właściciela biurowca przy pl. Mickiewicza („gmach Sprechera”).

W 1934 r. właścicielem fabryki na pewno był kto inny, o czym donosi Gazeta Lwowska w rubryce kryminalnej:

Gazeta Lwowska. 1934, nr 68
Gazeta Lwowska. 1934, nr 68

datowanie: ok. 1920/1930

 

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

W przewodniku po Lwowie jest informacja, że fabryka powstała w 1910 r. Należała ona do dwóch właścicieli Samuela Hamera i Samuela Zimanda

Przechodząc do właściwego Pani postu na obecnych opakowaniach fabryki „Switocz” jest wskazany rok 1882. Czyli jej historia chcę nawiązywać do jeszcze starszej fabryki. W tym roku Henryk Treter założył fabrykę pod nazwą „Pierwsza Krajowa Parowa Fabryka Czekolady i Cukrów Deserowych” przy ul. Kopernika. Siedziba ta została następnie przeniesiona na ul. Sykstuską 6.
Dla fabryki tej w Mielcu pracował mój pradziadek jako jej przedstawiciel. Poszukuje wiadomości o jej historii. Przypuszczam, że przestała ona działać w roku 1912. Czy ktoś wie o niej coś więcej?

Nie chcę podważać tych stwierdzeń, ale dlaczego w takim razie fabryka Treterów nazywała się „Pierwsza Krajowa Parowa Fabryka Czekolady i Cukrów Deserowych”. Czy sądzi Pan/Pani, że rodzina tak zasłużona i uznana we Lwowie, robiła by sobie tak śmieszną reklamę? A może ta fabryka była przez Maurycego Brandstaettera nie założona, lecz kupiona od Treterów?

Dzień dobry,
Jestem w prostej linii praprawnuczką Henryka Tretera. Nazywam się Elżbieta Treter Piltz. Czy ma Pani więcej informacji n.t. mojej rodziny???

A czym właściwie tak zasłużoną i uznaną była ta rodzina Treterów we Lwowie?

Treter napisał książkę o Matejce, którą w moskiewskim antykwariacie zakupił dla wojskowej biblioteki Józef Czapski – w tym czasie z polecenia Generała W. Andersa w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania zaginionych oficerów i żołnierzy polskich.

[…] nr 4,6 i 9 to dawne 759, 760 i 761. Na ul. Tkacką wychodzą także tereny dawnej fabryki czekolady Hazet (dziś […]

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest