Spacerując po Użhorodzie możemy się natknąć na maleńkie pomniki, stojące w najmniej oczekiwanych miejscach. Najmniejsze z nich mają tylko kilkanaście centymetrów wysokości. Ich autorem jest młody użhorodzki rzeźbiarz, Mychajło Kołodko. Ja pokazuję Wam cztery, reszty poszukajcie sami! Zadanie to na pewno spodoba się nie tylko dzieciom.
Mała Statua Wolności
Stoi na najmniejszym placu Ukrainy, placu Małej Wolności (na oko 4 m2), przy wejściu na pieszy most po stronie nowego miasta.
Powstała po tym, jak w Użhorodzie na rzece Uż zorganizowano regaty. W Użhorodzie żartują, że wody w Użu jest po szyję, ale pod warunkiem, że się stoi na głowie. Mimo to miasto zostało ukarane za organizację regat bez dostatecznych środków bezpieczeństwa – między innymi bez latarni morskiej. Od tej pory stojąca przy moście Mała Statua Wolności pełni funkcję latarni. Kilka razy do roku statua jest przebierana w okolicznościowe ciuszki.
Szwejk
Na wybrzeżu, niedaleko pieszego mostu, po stronie nowego miasta. Szwejk w Użhorodzie nie bywał, ale Użhorod bywał w Czechosłowacji, w okresie międzywojennym, pewnie stąd jego postać tutaj. Brat-bliźniak użhorodzkiego Szwejka zdobi czeską Lipnicę nad Sazavou.
Parowiec „Carpatia”
Na wybrzeżu, po starej stronie miasta, koło pieszego mostu. Parowiec Carpatia, pływający pod brytyjską banderą był pierwszym, który przybył na miejsce katastrofy Titanica i uratował 703 rozbitków z tego statku. Jego kapitan został odznaczony Złotym Medalem Kongresu za szczególną odwagę i roztropność w czasie akcji ratunkowej. Przy tej okazji świat usłyszał nazwę Carpatia / Karpaty, co Użhorod, jako miasto regionu karpackiego chce przypomnieć.
John Lord
Muzyk rockowy, członek m. in. Deep Purple. Trudno dociec jego związków z Użhorodem, chyba należałoby szukać w osobistych preferencjach muzycznych rzeźbiarza. Pomnik stoi na wybrzeżu po starej stronie miasta, niedaleko początku alei lipowej.
Oprócz wymienionych można na pewno odnaleźć także Belę Bartoka i Franciszka Liszta, św. Mikołaja a może i inne figurki, a co roku przybywają nowe.
Najlepiej jechać po koniec kwietnia, kiedy w Użhorodzie kwitną sakury.
* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość.