fbpx

Odbudowa pasażu Mikolascha

Po raz kolejny wrócił temat odbudowy pasażu Mikolascha, zburzonego w czasie wojny przez bombardowania. Był to elegancki, secesyjny pasaż handlowy z 1900 r., legenda Lwowa.

Pomysł jego odbudowy wracał od wielu lat, ale częściowa zabudowa terenu, na którym się znajdował i konflikty z mieszkańcami okolicznych kamienic uniemożliwiały realizację pomysłu. Tym razem inwestor, właściciel apteki-cukierni „Pod Złotą Gwiazdą” wystąpił z propozycją odtworzenia części pasażu. Inwestor deklaruje, że będzie on wzorowany na przedwojennym, ale udostępnione wizualizacje projektu (pochodzi z 2018 r.) budzą wątpliwości co do tego podobieństwa.

http://che.tvoemisto.tv/news/pasazh_mikolyasha_planuyut_vidnovyty_pytannya_obgovoryat_z_meshkantsyamy_117865.html

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawe,

Co by to nie było może będzie choć oryginalny pasaż przypomiać.

Zauważyłem, że przebudowują pozostałości Baczewskiego, ciekawe czy tam coś oryginalnego pozostanie?

Zważywszy zlinkowany projekt, może lepiej nie.
I jeszcze pewnie będzie bełkot na przytwierdzonej na powstałym koszmarku tabliczce o odbudowaniu prastarego ukraińskiego miejsca Lwowa :)))

Nie widziałem.

Dobiegam końca lektury „Pogranicza wszystkiego” o współczesnym Wołyniu i szlag mnie trafia co i rusz pojawiający się wątek zachodnio-ukraińskiej polityki historycznej obsesyjnie sekującej lub maskującej wszystko co związane z Polską i polskością. Nawet pisząc o XVII wieku o Braciach Polskich w Beresteczku (skądinąd bardzo międzynarodowej przecież sekcie) używają wobec nich nazwy, której oni nie akceptowali i nie stosowali.

A już wątek przepisanej do Wikipedii „Historii Ukraińskiej SRS” tworzonej w latach 1968-73 to już zupełne mega kuriozum w odniesieniu do kwestii polskiej.

Wiem, że we Lwowie jest nieco bardziej na miękko, ale musiałem odreagować ;)

Wzmiankowaną na wstępie lekturę wszystkim fanom ukraińskich klimatów oczywiście polecam. Autorem jest Natalia Bryżko-Zapór.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest