fbpx

ogród botaniczny na Cetnerówce

W XVIII w. na dalekim przedmieściu Lwowa, za dzisiejszym Cmentarzem Łyczakowskim, w kotlince nad stawem, znajdowała się posiadłość Ignacego Cetnera. Był to człowiek, który piastował ważne urzędy w przedrozbiorowej Polsce (był. m. in. oboźnym wielkim koronnym, wojewodą bełskim, członkiem Komisji Skarbowej Koronnej, został odznaczony orderem Orła Białego. Nie układało mu się jednak życie rodzinne. Zamiast szukać pocieszenia w kieliszku, znalazł je… w ogrodnictwie. Dookoła swego dworu założył ogród, do którego sprowadzał egzotyczne gatunki roślin, i o który osobiście dbał. Ogród stał się atrakcją Lwowa, jednak po śmierci Cetnera ok. 1800 roku, pozbawiony gospodarza, zdziczał.

O Ignacym Cetnerze w Kurierze Galicyjskim

W 1911 r. Uniwersytet Lwowski zakupił ten teren (4,5 ha ziemi) z przeznaczeniem na ogród botaniczny. Jego atutem była nie tylko botaniczna przeszłość, lecz także urozmaicone ukształtowanie terenu i różnorodne gleby. Po wojnie ogród został na chwilę powiększony do rozmiarów ponad 100 ha (obejmował dużą część pobliskiego lasku Pohulanka), obecnie zajmuje obszar 16,5 ha i jest obiektem zamkniętym. Tylko kilka razy do roku ogród otwiera swoje drzwi dla odwiedzających. Warto tam wówczas zajrzeć.

Uzupełnienie na podstawie materiałów nadesłanych przez czytelnika (16.03.2016): W czasie II wojny światowej i przed nią kierownikiem Ogrodu Botanicznego na Cetnerówce był prof. Józef Motyka. W swojej książce „Ostatni Wykład” opisuje, jak w ogrodzie ukrywał lwowskich Żydów, wystawiając im fałszywe zaświadczenia o pracy, pomagając w zdobyciu metryk chrztu. W czasie okupacji niemieckiej przez ogród przewinęło się kilka tysięcy osób, praca pozwalała im na wychodzenie z getta, ułatwiała zdobycie czegoś do jedzenia, ale przede wszystkim chroniła przed wywiezieniem do obozu zagłady. Jednym z ukrywających się był „młody człowiek związany z ruchem oporu, syn znanego lwowskiego lekarza, później znany piarz science-fiction” :)

 

Dojazd: z centrum Lwowa tramwajem nr 7 do pętli, stamtąd w górę wzdłuż muru Cmentarza Łyczakowskiego, lub tramwajem nr 2 do przystanku „Kotyka” i stamtąd w prawo między budynkami do ul. Czeremszyny 44. Z daleka widoczna jest charakterystyczna szklana oranżeria. Można także przejść przez Cmentarz Łyczakowski i wyjść tylną bramą.

Daty otwarcia ogrodu w tym roku (w godz. 14-18):

18 maja, 1 czerwca, 22 czerwca, 14 września.

Aktualizacja:

Niestety od kilku lat ogród nie planuje dni otwartych z wyprzedzeniem, a podaje je do wiadomości na tydzień-dwa przed. Można próbować wejść także w inne dni, czasem wpuszczają. 

 

 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Muszę go zobaczyć gdy przyjadę wiosną za rok :) Na Pani zdjęciach ma niezaprzeczalny urok.

Proszę o informację czy ogród będzie otwarty w lipcu pomiędzy 15 a 22. Z góry dziękuję.

Ogród botaniczny nie podał rozkładu dni otwartych na ten rok. Sprobuje sie dowiedziec jutro.

Dziękuję za odpowiedź i czekam na dalsze szczegóły. Pozdrawiam, JC

W najbliższym czasie nie będzie dni otwartych, być może we wrześniu, ale i to pod znakiem zapytania.

Bardzo dziękuję za sprawdzenie, no cóż zobaczymy pewnie jakiś jeszcze jeden park.

Trochę z opóźnieniem ale chciałbym się pochwalić, że udało się zwiedzić Cetnerówkę, a wszystko dzięki przemiłej pani Mirosławie, pracownicy ogrodu. Gdy dowiedziała się, że jesteśmy z Polski i jesteśmy już na miejscu, nie miała sumienia nam odmówić. Co więcej oprowadziła nas po ogrodzie, umożliwiła zwiedzenie głownego ogrodu Uniwersytetu Lwowskiego w centrum miasta a ponadto nie przyjęła ani hrywny w podziękowaniu. Nie wiem czy innym chętnym też się tak powiedzie jak nam, ale warto spróbować. Ogród na Cetnerówce oczywiście dużo wiekszy niż ten na Starym Mieście, ale za to w tym drugim więcej wiekowych, posągowych drzew. Na Cetnerówce największe wrażenie zrobiły szklarnie z olbrzymim okazem palmy daktylowej oraz mnóstwo kolorowych liliowców, jak się okazało … dar od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczerze polecam. Muszę tam kiedyś zajrzeć wiosną.

Super, cieszę się :)

Czy wiadomo w jakie dni będzie otwarty Ogród w tym roku (2018)? Wybieramy się na majówkę do Lwowa i nie ukrywam, że bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce. W razie co zawsze pozostaje po prostu próbować. ;)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest