Park Zniesienie – atrakcją turystyczną?

zaxid.net:

„W lutym odbędzie się prezentacja koncepcji rozwoju rekreacyjno-turystycznego parku, która zostanie opracowana na Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki we Lwowie. Kolejną koncepcję parku mają zaprezentować studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, którzy przyjeżdżają do Lwowa, aby zbadać go”, – poinformował dyrektor regionalnego parku krajobrazowego „Zniesienie” Ołes Zawadowycz.

„Pracujemy nad stworzeniem szlaku turystycznego, który będzie przebiegać od stacji Podzamcze przez park Zniesienie do ulicy Łyczakowskiej, a następnie – do dworca kolejowego. Ta trasa byłaby bardzo wygodna dla tych osób, które przesiadają się we Lwowie z jednego pociągu do drugiego. Po parku „Zniesienie” woziłby ich tak zwany „karpacki” tramwaj (wagon, jadący po wąskiej kolei), a następnie od ulicy Łyczakowskiej – tramwaj wycieczkowy”, – dodał on.

 

Mało kto, zwiedzając Lwów trafia do tego parku. W zasadzie laso-parku. Jeśli Park Stryjski jest miejscami dziki i przypominający górskie ostępy, to co mówić o parku Zniesienie!

Park Zniesienie to ogromny zielony kompleks w samym środku miasta, między zabudową powyżej ul. Łyczakowskiej i ul. Starozneseńską. Tereny niegdyś (i w sumie do dziś) zwane Kajzerwaldem. Na terenie parku i w jego okolicach znajduje się wiele ciekawych i godnych zobaczenia miejsc – m. in. Góra Piaskowa, u jej podnóża kościółek św. Wojciecha, w dawnej wsi Zniesienie, przyłączonej do Lwowa w l. 30-stych, o ile się nie mylę – ciekawa XIX-w. cerkiew w stylu historyzmu, cmentarz, pozostałości po hucie szkła, góra „Baba”, czy tez góra Rotha, na której w średniowieczu znajdowało się grodzisko (widać ją z kopca – przy linii kolejowej do Tarnopola, wygląda jak ścięty stożek – idealnie płaska i okrągła).

W samym parku znajdują się dawne wyrobiska, skąd czerpano piasek dla huty, teraz tereny rekreacyjne. Można przyjechac w sobotę na szaszłyki. Sprwdzaliśmy. Nieco głębiej znajduje się infrastruktura z czasów ZSRR – jakaś baza turystyczna i nawet skocznia narciarska (bo tam już prawdziwe góry są). Idąc w kierunku ul. Łyczakowskiej można dojść do skansenu, a dalej do dworca Łyczakowskiego.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest