Podhorce

Jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości pod Lwowem są Podhorce – znajduje się tu zamek, należący niegdyś do hetmanów Rzeczpospolitej, barokowy kościół, pozostałości potężnego średniowiecznego grodu oraz klasztor bazyliański. Miejscowość i jej okolice obfitują także w malownicze widoki. 

 

Podhorce, zamek. 2016

Podhorce są częścią wycieczek „Złota Podkowa” (trzy zamki wokół Lwowa” Olesko, Podhorce i Złoczów), można je odwiedzić także na trasie do Krzemieńca. Niestety, bez własnego samochodu ciężko się dostać do Podhorców samemu.

Podhorce, zamek. 2011

Brama wejściowa z herbami Koniecpolskich, Rzewuskich i Lubomirskich.

Zamek w Podhorcach

Został wybudowany w połowie XVII w. dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego, właściciela pobliskich Brodów jako „villa in forteca”. Później należał m. in. do Rzewuskich, którzy zrobili zniego prawdziwą magnacką rezydencję i centrum życia towarzyskiego i kulturalnego, a przed II wojną światową był własnością Sanguszków.

Podhorce, zamek. 2016

Po wojnie sowiecka władza umieściła w zamku sanatorium dla gruźlików. Od 1997 r. obiekt jest otoczony opieką muzealną i dostępny dla zwiedzających, ale brak pieniędzy powoduje, że prace remontowe prawie nie posuwają się do przodu. W środku brak wyposażenia, w jednym z pomieszczeń można tylko obejrzeć zdjęcia i ryciny pokazujące dawną świetność zamku. Mimo to nawet sama bryła i otoczenie rezydencji sprawia, że warto tu zajrzeć. Wrażenia pozostają na długo.

Podhorce, zamek. 2011

 

Zobacz wszystkie zdjęcia – kliknij, aby powiększyć:

[photomosaic nggid=282 columns=11 height=100]

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

 

 

Zakręcony Lwów #7: Kamienica z amonitem
Muzeum Kresów#24: Apteka Marka Ettingera "Pod Archaniołem Rafałem"

zobacz także:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pdf mini-guides

Ostatnie wpisy