Muzeum Kresów#24: Apteka Marka Ettingera „Pod Archaniołem Rafałem”

Lwowskie apteki nie były po prostu aptekami numer…, każda wyróżniała się fantazyjną nazwą lub dostojnym patronem. Była apteka „pod gwiazdą”, „pod węgierską koroną”, pod czarnym orłem”, czy „pod rzymskim cesarzem Tytusem”. Marek Ettinger za patrona swojej apteki obrał Archanioła Rafała.

Marek Ettinger

Nie znalazłam o nim żadnych informacji poza tym, że urodzil się w r. 1871, a już w 1892 r. był dyplomowanym farmaceutą. Co najmniej od 1905 r., a prawdopodobnie i wcześniej, kierował apteką Schwarza w Przemyślu przy ul. Franciszkańskiej, gdzie oferował swoim klientom niezawodny „Schwarza balsam na odciski”, które „usuwa najradykalniej bez najmniejszego bólu”. Później ten sam balsam reklamował jako „Ettingera balsam na odciski”. Możliwe, że zarządzając cudzą apteką, nie mógł sprzedawać swojego wynalazku pod własnym nazwiskiem.

apteka Ettingera

Gazeta Poranna 1925, 8 list.

W 1912 r. notatką w Gazecie Wieczornej pożegnał swoich klientów, a w następnym roku powstaje już jego własna lwowska apteka Pod Archaniołem Rafałem.

Gazeta wieczorna 4 list. 1912

W 1927 r. Urząd Patentowy zastrzegł piękny znak towarowy w stylu art deco:

Wiadomosci Urzędu Patentowego 1927 zeszyt 12

Marek Ettinger mieszkał we Lwowie przy ul. Kilińskiego 3 (1920), później przy Słowackiego 2 (1939).

 

Apteka pod Archaniołem Rafałem

Apteka działała od 1913 r. pod adresem pl. Gołuchowskich 14. Musiała wyróżniać się na tle innych lwowskich aptek pięknym wyposażeniem, wiemy, że zdobiły ją mozaiki, malowidła oraz witraże projketu Mariana Olszewskiego, a także metalowa figura patrona nad wejściem.

Apteka Ettingera ze skrzydlatą postacią Archanioła

apteka Ettingera

apteka Ettingera

W tle ciemnozielonym i granatowym, z otoczką ze złotej smalty umieszczono złoty kielich Najświętszego Sakramentu i dwie ryby. Ogony ryb rozbudowano w fantazyjny dekoracyjny ornament, który zajmuje znaczną część płaszczyzny mozaiki. Jej stylowe formy nawiązują do twórczości artystów kręgu Mariana Olszewskiego i Kajetana Stefanowicza. (J. Smirnow)

Mozaika z apteki zachowała się jako eksponat lwowskiego muzeum aptekarstwa. Samo pomieszczenie nie istnieje.

 

zobacz wszystkie zdjęcia:

źródła:

http://barwyszkla.pl/stare-witraze-lwowskie-kontynuacja/

Lwowskie mozaiki historyczne (II)

Urzędowy spis: lekarzy, lekarzy-dentystów, farmaceutów, felczerów, pielęgniarek, położnych, uprawnionych i samodzielnych techników dentystycznych oraz wykazy: aptek, szpitali, ubezpieczalni społecznych,ośrodków zdrowia, przychodni samodzielnych oraz centrali i filii Państwowej Szkoły Higieny Cz.III Farmaceuci, 1939 r.

zdjęcia:

allegro.pl, polona.pl, prasa lwowska i przemyska

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest