fbpx

Chaczkary z katedry ormiańskiej

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów sztuki ormiańskiej są chaczkary. Słowo to po ormiańsku oznacza „kamienny krzyż”. Tradycja zdobienia kamiennych płyt motywem krzyża wywodzi się ze średniowiecza. 

Chaczkary wyróżnia bogata ornamentyka roślinna, bez postaci Ukrzyżowanego. Symbolika tego krzyża to Drzewo Życia. Z jego ramion wyrastają pączki i liście, a podstawa często przypomina – jak u pierwszych chrześcijan – kotwicę, lub liście palmowe układające się w formę skrzydeł („skrzydlate krzyże”). 

W Armenii chaczkary można spotkać na cmentarzach, przy drogach, upamiętniają one ważne lub tragiczne wydarzenia. Krzyże w katedrze ormiańskiej we Lwowie mają charakter wotywny. Najstarsze prawdopodobnie pochodzą z XIV-XV w., ale powstawały one także w XX w. – na jednym z krzyży jest data 1927 oraz inicjały JHR, możliwe, że jest to chaczkar Jana Henryka Rosena, autora polichromii w katedrze. Część ma prostą ornamentykę, inne są bardzo ozdobne. Wykuwano je wprost na ścianach i filarach świątyni, lub na alabastrowych tabliczkach przytwierdzanych później do ścian.  

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest