Sąsiadowice – potrzebna pomoc.

 

Sąsiadowiczanie! Potrzebna jest pomoc w rozpoznaniu osób ze zdjęcia. 

P. Clovis Olszewski z Brazylii przysłał mi zdjęcie, które odziedziczył po dziadkach. Jego dziadek, Stanisław Olszewski (syn Marcina i Magdaleny Grochowskiej) i babcia Klementyna Anna Olszewska (córka Tomasza i Angeli Anny Bieńki) mieszkali w Sąsiadowicach. Ojciec p. Clovisa miał na imię Emil Edward. Zdjęcie, które zachowąło się w rodzinnych zbiorach nie jest datowane, możliwe, że pochodzi z lat 30-stych. Jeśli ktoś może rozpoznać osoby ze zdjęcia, prośba, aby zostawił informację w komentarzu albo wysłał na adres: clovisjuliano[a]yahoo.com.br (p. Clovis pisze po angielsku).

W załączeniu także świadectwa chrztu Stanisława i Klementyny Olszewskich (pdf):

św. chrztu STANISŁAW OLSZEWSKI

św. chrztu BAPTISMI KLEMENTYNA OLSZEWSKA

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Trzeba rodakowi pomóc..:-)
Rzeczywiście zdjęcie może pochodzić z lat 30-tych (i to raczej z początku lat 30-tych, sądząc po kroju kapeluszy u dwóch dziewczynek ze zdjęcia).
Z rozpoznaniem kogokolwiek będzie raczej ciężko (choć w ciemno można wymieniać 'sąsiadowskie’ nazwiska – problem tylko z dopasowaniem nazwiska do twarzy…;-)
Jeśli chodzi o przodków Pana Clovisa Olszewskiego, to ze świadectw chrztu możemy wyczytać, że:
– jego dziadek to Stanisław Olszewski, ochrzczony 8 marca 1903 roku w Sąsiadowicach; syn Marcina Olszewskiego (syna Wojciecha Olszewskiego i Katarzyny z Pacholewskich) i Magdaleny Olszewskiej (córki Wojciecha Grochowskiego i Tekli z Pietruszków) – nr domu: 245. Rodzice chrzestni Stanisława Olszewskiego to Józef Mniszak i Anna Susłowicz, córka Kazimierza.
– jego babka to Klementyna Anna (Olszewska) z domu Bieńko, ochrzczona 29 września 1903 roku w Sąsiadowicach; córka Tomasza Bieńko (syna Stanisława Bieńko i Marianny z Mniszaków) i Anieli Bieńko (córki Wawrzyńca Wiszniowskiego i Katarzyny z Konieczków) – nr domu: 173. Rodzice chrzestni Klementyny Olszewskiej to Kazimierz Żuk i Katarzyna Kotla, córka Stanisława.
Co ciekawe Stanisław Olszewski i Klementyna Anna Bieńko wzięli ślub w miejscowości Bouligny koło Verdun we Francji, w dniu 13 października 1928 roku.
Może te informacje pomogą w poszukiwaniach.

W środku zakonnik – Bernard Paciorek

na odwrocie tego samego zdjęcia, które jest w Archiwum Karmelitów na Piasku jest podpis: Tomasz Żuk

Dziękujemu za pomoc.

Jeśli chodzi o Wawrzyńca Wiszniowskiego- Twoje tłumaczenie- tam widnieje nazwisko Wiśniowski. Moja prababka (matka mojego dziadka)była z domu Wiśniowska, miała na imię Katarzyna- żona Jana. Nie znam imion jej rodzicow. Mieszkali w Zimnej Wodzie pow. Lwów i tam się urodził mój dziadek. Pozdrawiam

Witam…
Moja babcia pochodziła z Sąsiadowic. Jej mama nazywała się Rozalia Szwaj a babcia to Maria. Nie wiem czy babcia jest na tym zdjęciu ale dziewczynka nad chłopcem po lewej stronie wygląda wypisz wymaluj jak córka mojej siostry. W domu nie mamy za wiele pamiątek z tamtych czasów. Babcia też nie opowiadała o swojej przeszłości. Czy ktoś zna może moją rodzinę?

W Brzózce koło Wińska mieszka Barbara z domu Szwaj i jej mąż Gustek Czyżowicz. Posiada ogromną wiedzę o Sąsiadowicach z przed wojny. Ma ogromne zbiory przedmiotów i zapiski pochodzące z przed wojny. Mam również z nimi kontakt.

Witam.
Jeżeli można to poproszę o kontakt do Pana Czyżowicza lub Olszewskiego. Bardzo dziękuję za pomoc.
Mój e-mail: edyta.kuc@tlen.pl

Pozdrawiam

We Wrocławiu mieszka Pan Ludwik Kańczuga którego mama pochodziła z Olszewskiche. On już jako dorosły wyjechał z Sąsiadowic. Mam z nim kontakt. Mogę przekazać tą informację. To obecnie jeden z niewielu starszych osób który zna bardzo dużo wydarzeń z przed II wojny. Kilka lat temu mieli zjazd rodzinny rodziny Olszewskich. Proszę o kontakt na wiadomość prywatną. Pozdrawiam.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest