Sowiecki brutalizm: krematorium w Kijowie

Moim zdaniem, jednym z najciekawszych obiektów do zobaczenia w Kijowie jest tamtejsze… krematorium. Tak, nie przesłyszeliście się. Prawdziwa perełka sowieckiej architektury, obiekt, który nie ma ani jednej linii prostej, a chodząc wokół niego można odnajdywać wciąż nowe perspektywy i nowe skojarzenia. 

Musiałam jednak trochę poczekać na to, aby zobaczyć je osobiście – nikt ze znajomych nie chciał mi w tej wycieczce towarzyszyć. Dopiero, kiedy byłam w Kijowie z rodziną udało się – mój mąż nie cofnie się przed najdziwniejszymi miejscami włączonymi przeze mnie do programu wycieczki. 

Był letni skwar i trochę się namęczyliśmy – od najbliższego przystanku trzeba iść jeszcze 2,5 km. Po drodze mija się Cmentarz Bajkowy, też warto zajrzeć. 

Krematorium

Krematorium powstało w 1975 r. Architekci to Abraham Mileckij, Ada Rybaczuk i Wołodymyr Melczyczenko. Mileckij zaprojektował też sporo innych rzeczy w Kijowie, więc przy następnej okazji będzie jeszcze co oglądać w temacie. 

Krematorium działa, przeprowadzanych jest ok. 20-30 kremacji dziennie. Wokół znajduje się kolumbarium. Wstęp na teren jest bezpłatny. 

źródła

https://ru.wikipedia.org/wiki/…%D0%B9

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest