fbpx

sowiecki brutalizm: Nowy CUM

Czy jest tu jeszcze ktoś, kto, podobnie jak ja, lubi architekturę brutalizmu? 

Nie pytam, czy się Wam podoba, bo to się ciężko podoba. To w ogóle jest ciężkie. I w wyglądzie i do akceptacji. Ale nie da się przejść obojętnym wobec tej gigantomanii, zachwytu nad industrializacją, wspomnieniem czasów, kiedy beton lał się tak obfitym strumieniem, jak szampan na sylwestra… 

We Lwowie takich zabytków (tak, zabytków) nie jest wiele. Jednym z nich jest tak zwany Nowy CUM, czyli „Centralnyj Uniwiermag” – w odróżnieniu od starego uniwiermagu, czyli wybudowanego w 1912 r. domu handlowego Magnus. 

Nowy CUM

Dom handlowy powstał pod koniec lat 80. Jakoś nie przypuszczali, że Związek Radziecki się za chwilę rozpadnie i planowali z ogromnym rozmachem. W tym okresie rozpoczęto budowę sieci podziemnego tramwaju, powstało wiele nowych blokowisk. Nowy CUM był właśnie „ozdobą” jednego z nich. Początkowo planowano postawić go bliżej centrum (tam, gdzie dziś galeria handlowa Forum Lviv), ale się nie mieścił – był to wówczas największy dom towarowy w radzieckiej Ukrainie. 

Galerie handlowe biegną w środku po serpentynie wzdłuż ścian, podnosząc się w każdym rogu o 1/4 piętra. Środek budynku jest pusty, oświetlony przez wpadające przez szklany dach światło. 

Autorami projektu byli Zinowij Pidlisnyj, Wasyl Kamenszczyk, Julia Werblan, Witalij Petelko.

źródła:

http://photo-lviv.in.ua/10-faktiv-pro-univermah-lviv/

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest