Spacer #3: Kontrasty z Gipsowej

Ulica Gipsowa, podobnie jak równoległa do niej ul. 29 Listopada (dziś Konowalca) stanowiły przed II wojną światową obrzeża Lwowa. Tu znajdowała się pętla tramwajowa, a zabudowę miasta oddzielała od pól Kulparkowa linia kolejowa. Dziś to jedna z najdroższych dzielnic Lwowa, w dużej mierze zabudowana przedwojennymi willami w obszernych ogrodach. Znajdziemy tu także przykłady skromniejszej architektury Art Deco, modernistyczną perełkę, ale i budownictwo powojenne oraz współczesne, a nawet zagracone podwórka i opuszczone garaże. Dzielnica pełna kontrastów. 

Zdjęcia z października 2018 r. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Wiele lat temu jechałem „dwójką” z Łyczakowskiej właśnie przez Potockiego, 29 Listopada do pętli przy Grochowskiej. Łaziłem po tych zakamarkach, bocznych uliczkach, zero turystów, cisza jakby czas się zatrzymał, ale nie kojarzę ulicy Norwida. Na planach Lwowa z 1936 i 1939 roku też jej teraz nie znalazłem. W indeksach ulic jest kolejno: Niemcewicza, Nikorowicza, Nowy Świat. Norwida nie ma. Na obecnym planie ulica Hordyńskich oczywiście jest, ale nie potrafię jej przyporządkować do starej mapy. Czy Norwida to może być Boczna 29 Listopada lub Ostrołęcka?

Faktycznie dziwne. Na spisie ulic Lwowa na lwow.com jest Norwida jako dzisiejsza Hordyńskich. Ale na mapie też jej nie mam. Z kolei na w/w spisie nie ma ani Ostrołęckiej, ani Bocznej 29 Listopada. Obstawiam, że ta Norwida to Boczna 29 listopada. Zestawiając plany stare i obecne bardziej pasuje. Ostrołęcka to chyba dzisiejsza Powstańska. Tylko kiedy przemianowali Boczną na Norwida jak nie ma tego na ostatnim Planie Lwowa z 1939? Pani Kasiu, ratunku!!! :)

Spokojnie, mamy to! Jest Norwida zamiast Bocznej 29 Listopada. Plan Orientacyjny Wielkiego Lwowa Horbaya 1938. Przeryłem całą bibliotekę w mieszkaniu, by go odnaleźć. Czułem że tam jest odpowiedź. :) Na spisie ulic też jest Norwida.
Ale faktycznie, ostatni plan Lwowa z 1939 na stareplanymiast ma nadal Boczną 29 Listopada.

Heh, to niezły bałagan na tych starych planach jest. Jak widać aktualizacja działała nieco mniej niż średnio :)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest