Nowy bazar wybudowano w mieście w latach 80. XX w., do uzytku oddano go w 1989 r. Mieszkańcy miasta nazywają go „kryty” lub „spożywczy” („produktowyj”). Podobno budynek nie ma analogii na całej Ukrainie. Autorem projektu był Zinowij Dawydiuk we współpracy z inżynierem Orestem Iwasykiem. 78-metrowa kopuła nie ma oparcia w środku, utrzymuje ją system 80-metrowych żelbetowych opór umieszczonych poniżej. 

Syn architekta, piastujący dziś stanowisko naczelnika wydziału ochrony zabytków w Iwano-Frankiwsku walczy o wpisanie budynku do rejestru zabytków, podczas gdy o sam bazar walczą biznesmeni z kryminalną przeszłością – to łakomy kąsek, do tego w samym centrum miasta. Opracowano już plany „modernizacji” i przebudowy. Obecnie bazar przypomina trochę to, co w Polsce można było oglądać w latach 90.

Tymczasem dyrektor departamentu architektury uważa, że budynek nie przedstawia żadnej wartości, sama taka idea wydaje mu się śmieszna. Popiera go część mieszkańców miasta, którzy uważają, że bazar należy zburzyć lub przebudować. Ja uważam, że jest to ciekawy i śmiały przykład sowieckiego modernizmu i chciałabym, żeby przetrwał. 

(zdjęcie archiwalne17 ze strony prawda.if.ua)

źródła

https://pravda.if.ua/centralniy-rinok-u-frankivsku-mozhe/

 

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send