fbpx

Wieża w Piatniczanach

Jadąc ze Lwowa w kierunku Halicza i Stanisławowa tuż za Bóbrką widać z trasy tyleż ciekawy, co tajemniczy obiekt. 

Piatniczany, wieża obronna. 2008

Przy odpowiedniej pogodzie wygląda trcohę jak wieża, w której zły czarnoksiężnik więzi piękną księżniczkę.

Wieża obronna

W rzeczywistości jest to gotycka wieża obronna, która prawdopodobnie była kiedyś częścią większego kompleksu. Jedne źródła twierdzą, że zamku Sieniawskich, który miał kiedyś znajdować się w tej okolicy, inne, że po prostu jednej z wielu twierdz, które dawały na tych terenach schronienie miejscowej ludności w czasie najazdów. Czas jej powstania także nie jest pewny – mówi się o końcu XIV, XV lub początkach XVI w.

Kiedyś wieża miała prawdopodobnie trzy kondygnacje – ostatnia była zaopatrzona w drewnianą galerię nakrytą gontowym dachem. Przed wejściem miał się znajdować most zwodzony – to domysły uczonych.

Klasztor

Później na terenie dawnej twierdzy działał klasztor bazyliański, który utrzymał się tu do XIX w. Po opuszczeniu terenu przez mnichów wieża popadła w ruinę, ostały się tylko kamienne ściany.

Muzeum

W latach 80. XX w. obiektem zainteresowała się Lwowska Galeria Obrazów. Wieżę odrestaurowano, pobielono, nakryto dachem, wybudowano drewniany mostek prowadzący do wejścia. Nad wrotami znajduje się tabliczka informująca o cenach biletów i godzinach pracy. Obecnie obiekt jest czynny tylko po wcześniejszym umówieniu się. W środku można zobaczyć fotografie z różnych etapów rekonstrukcji wieży.

Jednak najlepiej wygląda ona z daleka ;)

(zdjęcia: 2008 r.)

źródła:

http://www.castles.com.ua/piat.html

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest