fbpx

wzdłuż torów

na mapie: lokalizacja dworca Łyczaków

Piękna złota jesień skłoniła mnie do odbycia niewielkiego spaceru w jeden z nieuczęszczanych zakątków Lwowa. Na Łyczakowie znajduje się kilka nieużywanych lub prawie nieużywanych odcinków torów. Są to pozostałości linii kolejowej do Winnik, dziś już nieistniejącej, zbombardowanej w czasie II wojny światowej – tory kończą się w środku lasu. Przez pewien czas używana była jeszcze odnoga linii tarnopolskiej przechodzącej przez Zniesienie, która okrąża Kolonią Profesorską i dociera do Łyczakowa. Dziś dawny dworzec Łyczaków, wybudowany w 1906 r., służy jako domek jednorodzinny.

Niegdyś docierały do niego tramwaje linii „H”, wyruszające punktualnie 30 minut przed odjazdem pociągu spod kawiarni „Wiedeńskiej” na Wałach Hetmańskich.

Linia wije się malowniczo i w pewnym momencie przebiega nawet niewielkim wąwozem.

 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Słyszałem kiedyś, że były plany wyremontowania tej linii przed Euro 2012 i puszczenia nią pociągów turystycznych. Oczywiście nic z tego niw wyszło, a szkoda, bo linia jest naprawdę urokliwa i klimatyczna, mogłaby służyć np. jako dojazd do Szewczenkowskiego Gaju (skansenu)

najpiękniejsze miasto świata zazdroszczę pani tego ze tam mieszka.cuuudne

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest