fbpx

Zakręcony Lwów #23: kolorowe szkiełka

W pewien majowy, deszczowy dzień kręciłam się po Łyczakowie i trafiłam do tej klatki schodowej. Nie był to elegancki budynek, a ulica, podobnie jak sąsiednie, została zabudowana domami czynszowymi dla klasy średniej na początku XX w. Kamienicę zaprojektował August Bogochwalski w 1905 r. 

Dom jest dość ozdobny, utrzymany głównie w stylistyce neobarokowej z dekoracjami roślinnymi, kwiatowymi, maszkaronami i girlandami na fasadzie. Klamka do drzwi wejściowych przypomina zwinięty liść akantu. 

Podłogę zdobią cementowe płytki, pochodzące, jak widzimy, z lwowskiej firmy braci Mund. 

Balustrady schodów są secesyjne, podobnie jak supraporty – dekoracyjne elementy nad drzwiami do mieszkań. 

Nawet skrzynki na listy mają tu wyszukaną, secesyjną formę drapieżnego ptaka:

Wnętrza klatki schodowej dopełnia witraż, który jest niespodzianką z dwóch względów: po pierwsze, jego geometryczna secesja (motyw stylizowanej firanki) odbiega od stylistyki reszty budynku; po drugie, witraż był wówczas dość drogą zachcianką – we Lwowie nie było pracowni witrażowej, zamawiano je w innych miastach, najczęściej w Krakowie. Z tego powodu witraże nie były we Lwowie powszechne, a ze względu na swoją kruchość także nie wszystkie zachowały się do dziś. Ten, choć częściowo zniszczony, trzyma się jeszcze nie najgorzej ;) Tutaj, oprócz różnych kolorów szkła zastosowano także różne jego faktury. Autor witraża i firma, która go wykonała, nie są znane (sprawdzałam w „Witraże Lwowa” Rostysławy Hrymaluk), za to, ciekawostka: identyczny witraż znajduje się w prywatnym mieszkaniu w kamienicy przy ul. Franki 66. 

Zobacz wszystkie zdjęcia:

 

adres: Krawczuka 2