Czerwonogród to niezwykle malowniczo położona miejscowość na Podolu, jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie w życiu widziałam. Niegdyś miasteczko, teraz miejsce letniskowe i malownicze ruiny pałacu.

Okolica była zamieszkana już w średniowieczu, za sprawą swojego wyjątkowego położenia. Niewielka rzeka Dżuryn robi w tym miejscu zakole w kształcie dziurki od klucza. Czerwonogród znajdował się na cyplu otoczonym ze wszystkich stron wodą, z jednym tylko wąskim suchym przejściem. Dzięki zmyślnemu systemowi tam można było w razie niebezpieczeństwa podnieść jej poziom tak, że miasteczko stawało się wyspą. Broniło to wielokrotnie mieszkańców przed najazdami Turków i Tatarów.

Jednak i najeźdźcy nie byli głupi. Podczas kolejnego najazdu przekopali w poprzek cypel – rzeka popłynęła prosto, omijając zakole i tworząc wodospad. Od tej pory Czerwonogród znajduje się w malowniczej dolinie, której ziemia ma ceglaną, czerwoną barwę.

Przed wojną znajdował się tu majątek Ponińskich i niewielkie miasteczko. Jego istnienie zakończył napad banderowców w 1945 r., którzy wymordowali polską ludność Czerwonogrodu. Pałac popadł w ruinę, z roku na rok niszczeje coraz bardziej (na starszych zdjęciach widać jeszcze dwie wieże, potem już tylko jedną…). Obok znajdują się ruiny kościoła, a w górnej części doliny – kaplicy.

Władza sowiecka urządziła tu obóz pionierski, którego pozostałości służą dziś za letnisko.

 

Zdjęcia pochodzą z 2009 i 2014 r.

O tragedii Czerwonogrodu można przeczytać tu: http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/czerwonogrod.html

dojazd :

własnym samochodem: do wsi Nyrkiw, dalej są wskazówki.

za wjazd do samej doliny miejscowi pobierają niewielką opłatę

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send