fbpx

bajkowy Czerwonogród

Czerwonogród to niezwykle malowniczo położona miejscowość na Podolu, jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie w życiu widziałam. Niegdyś miasteczko, teraz miejsce letniskowe i malownicze ruiny pałacu.

Okolica była zamieszkana już w średniowieczu, za sprawą swojego wyjątkowego położenia. Niewielka rzeka Dżuryn robi w tym miejscu zakole w kształcie dziurki od klucza. Czerwonogród znajdował się na cyplu otoczonym ze wszystkich stron wodą, z jednym tylko wąskim suchym przejściem. Dzięki zmyślnemu systemowi tam można było w razie niebezpieczeństwa podnieść jej poziom tak, że miasteczko stawało się wyspą. Broniło to wielokrotnie mieszkańców przed najazdami Turków i Tatarów.

Jednak i najeźdźcy nie byli głupi. Podczas kolejnego najazdu przekopali w poprzek cypel – rzeka popłynęła prosto, omijając zakole i tworząc wodospad. Od tej pory Czerwonogród znajduje się w malowniczej dolinie, której ziemia ma ceglaną, czerwoną barwę.

Przed wojną znajdował się tu majątek Ponińskich i niewielkie miasteczko. Jego istnienie zakończył napad banderowców w 1945 r., którzy wymordowali polską ludność Czerwonogrodu. Pałac popadł w ruinę, z roku na rok niszczeje coraz bardziej (na starszych zdjęciach widać jeszcze dwie wieże, potem już tylko jedną…). Obok znajdują się ruiny kościoła, a w górnej części doliny – kaplicy.

Władza sowiecka urządziła tu obóz pionierski, którego pozostałości służą dziś za letnisko.

 

Zdjęcia pochodzą z 2009 i 2014 r.

O tragedii Czerwonogrodu można przeczytać tu: http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/czerwonogrod.html

dojazd :

własnym samochodem: do wsi Nyrkiw, dalej są wskazówki.

za wjazd do samej doliny miejscowi pobierają niewielką opłatę

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest