fbpx
fot. PolandMFA /flickr
fot. PolandMFA /flickr

chcą sprzedać zabytkową cerkiew

zaxid.net:

„We wsi Pobużany rejonu buskiego w obwodzie lwowskim chcą sprzedać drewnianą cerkiew XVII wieku z dzwonnicą XVI wieku.

W cerkwi jest dawny ikonostas XVII wieku oraz Ewangelie XII wieku. Na ile wiem, cerkiew chce kupić mer Czerkas. Moim zdaniem, chcą ją rozprzedać, – poinformował dziś, 8 lutego, podczas posiedzenia Prezydium Lwowskiej Rady Obwodowej przewodniczący Buskiej Rejonowej Administracji Państwowej Mychajło Wowk.

„Ta cerkiew należy Ukraińskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Wcześniej, w ZSRR, była to jedyna cerkiew na wsi. Teraz zbudowaliśmy nową. W niedzielę po Mszy ksiądz ogłosił przed wspólnotą wiernych, że tę cerkiew chcą kupić. Cerkiew należy wspólnocie parafialnej i tylko ona może podjąć decyzję podczas zgromadzenia walnego. Na ile wiem, 27 osób swoimi podpisami już poparło decyzję o sprzedaży świątyni. Będę się domagać, aby ta kwestia została rozpatrzona na sesji Lwowskiej Rady Obwodowej 19 lutego i została podjęta decyzja o zakazie sprzedaży cerkwi”, – powiedział M. Wowk.

Jednocześnie przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Myrosław Senyk zaznaczył, że metropolita Szeptycki niegdyś też kupował dużo cerkwi, które teraz znajdują się w muzeum Architektury Ludowej i Bytu we Lwowie. „Najważniejsze jest to, aby nie były niszczone”, – powiedział przewodniczący Rady Obwodowej.

 

W rejonie buskim jest 14 drewnianych cerkwi.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest