fbpx

Dom pod książką

Niezwykła willa i niezwykły właściciel. Poczytaj o lwowskim Domu pod Książką.

Dzięki uprzejmości znajomych mogę Wam dziś pokazać wnętrza jednej z lwowskich willi. Mało kto tu dociera, bo miejsce nie jest turystyczne, a jeszcze mniej osób zwraca uwagę na piękny, kuty napis nad bramą: „Dom pod Książką”. I ja także nie od razu go zauważyłam, ale kiedy tylko wpadł mi w oko, zakochałam się w pięknym – jak z elementarza – liternictwie i zaczęłam szukać informacji o domu i jego właścicielu. 

Aleksander Semkowicz

Willa została wybudowana dla niepospolitej postaci – jej właścicielem był Aleksander Semkowicz. Urodzony w 1885 r. w Tłustem już w wieku 6 lat został sierotą, wychowywał się w domu dziecka we Lwowie. Instytucja nie mogła zapewnić dobrego wykształcenia swoim wychowankom, posyłano ich do szkół zawodowych, aby się jak najszybciej usamodzielnili. Młody Aleksander miał zostać introligatorem. Szybkie postępy w nauce sprawiają, że uzdolniony chłopa otrzymuje stypendium zagraniczne. Po ukończeniu szkół i praktyk w Kilonii Lipsku wraca do Lwowa, gdzie otrzymuje pracę kierownika introligatorni w Ossolineum.

Aleksander Semkowicz prowadził także własną pracownię przy ul. Piekarskiej, gdzie oprawia książki w najbardziej wyszukanym stylu, można tu było także dostać elegancki wizytownik czy skórzaną teczkę na dokumenty, które sprzedawano także za granicę. 

Semkowicz specjalizował się w konserwacji starych książek. Zbierał też białe kruki i rzadkie wydania, szczególnie Mickiewicza, którego był wielbicielem. To właśnie on zostanie po latach twórcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Literatury im. Mickiewicza w Warszawie. 

W 1938 r. został wybrany na senatora. 

Dom pod książką

Semkowiczowie przeprowadzają się do nowo wybudowanej willi w 1930 r. Dom pod Książką był zawsze otwarty dla znajomych, przyjaciół, bibliofilów. Rodzina mieszkała w willi do 1941 r. – wraz z przyjściem okupacji niemieckiej wygodną willę w pobliżu nowej siedziby Gestapo odebrano właścicielom. Wraz z przyjściem władzy sowieckiej Semkowicza, jak i innych przedstawicieli polskiej inteligencji, wywieziono na roboty przymusowe do Donbasu. Do Lwowa wrócił po kilku miesiącach. Pieszo. 

W 1946 r. rodzina opuściła Lwów na zawsze. Udało im się wywieźć ze Lwowa półtora wagona… książek. To najcenniejsze, co mieli. 

 

Dziś willa nie jest zamieszkała, ale zachowała wiele z przedwojennego kolorytu – przedwojenną stolarkę wraz z metalowymi elementami, parkiety w jodełkę układane z dwóch gatunków drewna, sztukaterie w stylu kryształkowym na sufitach… salon na parterze z dużym, trójkątnym wykuszem, prowadzącym na balkon i do ogrodu. Willa jeszcze mogłaby odzyskać dawny blask. 

Adres: ul. Pochyła 1

 

źródła:

http://wyborcza.pl/AkcjeSpecjalne/7,155762,23290305,ksiazki-byly-dla-niego-rodzina-z-ukochanego-miasta-wywozil.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Semkowicz_(senator)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest