czyli po co kobietom prawo jazdy.

Żeby nie było wątpliwości – to są cytaty z wykładu:

Reklamy na środkach transportu można umieszczać tylko za specjalnym zezwoleniem. Był wypadek, że DAI (drogówka) zatrzymała karetkę i chciała wypisać mandat za nielegalne obklejenie samochodu reklamą z numerem telefonu firmy – 03.

Rejestracja. Koszt zarejestrowania samochodu waha się od 400-1000$. W dowodzie rejestracyjnym wpisany jest także kolor pojazdu, więc zmiana lakieru=wymiana dowodu. Koszt ok. 400 hr (200 zl). Poza tym jeśli samochód jest sprowadzony, musi być dopuszczony do użytku na Ukrainie – koszt ok. 500-600 hr za to, że nikt nawet palcem nie kiwnie.

Ubezpieczenie. Ani OC ani AC nie jest wymagane. Ale jest zalecane. Koszt OC to ok. 200-300 hr rocznie. AC:5-6% wartości samochodu. Dlaczego się opłaca? Bo pewnego dnia możesz nie zobaczyć swojego samochodu tam, gdzie go zostawiłeś. Wkrótce zadzwoni do ciebie „nieznajomy” z propozycją nie do odrzucenia – chcesz odzyskać auto, to będzie kosztować tyle i tyle. W przeciwnym razie spalą, utopią. Jeśli masz AC – machasz na to ręką. Firma ubezpieczeniowa znajdzie go w tydzień – bardziej się im to opłaca, niż kupować Ci nowy. Sprawdzone.

Pożyczanie samochodu. Z tym jest wielki problem, bo trzeba wyrabiać drugi, tymczasowy dowód rejestracyjny na inne nazwisko. Poza tym właściciel samochodu przed jego udostępnieniem musi sprawdzić, czy kierowca nie jest pijany i czy ma prawo jazdy, bo w razie czego – ukarani zostana oboje.

Pasy. Jak wyjedziecie za granicę, zobaczycie, że żaden Niemiec czy Francuz nie przekręci kluczyka, póki nie zapnie pasa. A wjdźcie na Łyczakowską, będziecie stać do północy i może jeden kierowca przejedzie przypięty. I będzie to najprawdopodobniej Polak. Dawniej za jazdę bez pasów był mandat 18 tys., ale inflacja byla tak wielka, ze stanowiło to równowartość 18 gr. Kierowcy więc wysuwali tylko przez okno 20-stkę mówiąc „reszty nie trzeba”.

Piraci drogowi. Zdarza się, że inny uczestnik ruchu drogowego, nie dość, że łamie przepisy, to jeszcze pokaże przez okno środkowy palec. Jeśli jest to ktoś wysoko postawiony, czuje się bezkarny, bo jeśli dojdzie do wypadku, to nie on będzie winny. Ale nie zwsze. Tak poczynał sobie dowódca „Kobry”, póki nie trafił na drodze na przewodniczącego parlamentu. Stracił nie tylko prawo jazdy.

Co może milicjant. Może Cię zatrzymać (każdy funkcjonariusz milicji, nie tylko drogówki), ale nie może tego zrobić bez przyczyny (chęć skontrolowania twojej gaśnicy to NIE jest przyczyna). Ma prawo sprawdzić dokumenty, zarządać otwarcia bagażnika, „jeśli są co do tego podstawy prawne” (tego nigdy nie wiadomo, czy nie ma jakiejś obławy i nie szukaja kogoś w twoim bagażniku). Ma prawo zabrać prawo jazdy TYLKO za jazdę po pijanemu (jak się zachować, żeby tego uniknąć, pisałam wcześniej) i w razie wypadku drogowego.

Czy można odmówić otwarcia bagażnika? Odpowiedź jest taka: dlaczego się nie ucieka przed psem? Bo to wyzwala instynkt. Tak samo jest z drogówką.

Po co kobietom prawo jazdy? Połowa idzie na kursy z polecenia męża, żeby w razie powrotu z zakrapianej imprezy było kogo posadzić na miejscu kierowcy, kiedy zatrzyma drogówka. Im samym to „potrzebne jak audiencja u papieża”.

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send